Lastik Hakkında Her Şey

4 Mevsim Lastik Nedir?

Dört mevsim, ılıman koşullarda ve aşırı olmayan bazı kış koşullarında sizi koruyabilen bir hibrit lastik çeşididir.

Dört mevsim lastikler; ıslak, sıcak ve soğuk hava koşullarında kendilerini diğer lastiklere göre kullanıma daha uygun hale getiren sırt desenleri ve kauçuk bileşenlerinden meydana gelir. Lastikler orta miktarda kara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu da sürücülerin lastikleri çoğu sıcaklıkta yani yıl boyunca kullanabilecekleri anlamına gelir.

Dört mevsim lastikler, yıl boyunca kullanılabilmeleri için esnekliğe sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Islak zemin koşulları ve karlı hava koşullarına odaklanarak, hem yaz hem kış mevsiminde iyi performansını ve güvenli bir sürüş imkanı sağlar. Fakat dört mevsim lastikler, belirli standartlardaki farklı hava koşulları ve mevsimler için uygun lastik türüdür. Örneğin dört mevsim lastikler, sıfırın altındaki zorlu ve karlı kış koşulları için ideal bir lastik türü olmayabilir. Kar yağışının yoğun ve uzun süreli olduğu durumlarda sağlıklı bir yol tutuşu sağlamayabilir. Verimi düşebilir ve yol tutuşu azalabilir. Yoğun kış mevsiminin ve kar yağışının yaşandığı bölgelerde kar lastiği tercih etmeniz güvenliğiniz ve lastik kullanımı açısından daha doğru olacaktır.

Dört mevsim lastikler genel olarak ilkbahar, yaz ve sonbaharda daha optimum performans sunar. Dört mevsim lastiklerindeki basamaklar genellikle pürüzsüz ve düzdür, yağmurda araba sürerken suyu iter ve sıcak havalarda yolu daha iyi kavrar. Dört mevsim lastiklerinin en büyük avantajı, çok yönlü olmalarıdır. Bu durum da size fazladan zaman kazandırması anlamına gelir. Belirli hava koşulları standartlarında yıl boyunca lastiklerinizi değiştirmenize gerek kalmaz. Sonbahar, kış, ilkbahar veya yaz fark etmeksizin lastikleriniz sizde kalacaktır. Benzer şekilde, yaz için lastik veya özellikle kış kullanımı için lastik satın almanıza gerek kalmaz. Dört mevsim lastiklerin esnekliği ve çok yönlülüğü, masraflarınızı oldukça hafifletmenizi sağlar. Dört mevsim lastiklerinin bir diğer faydası da yıl boyunca yayılan uzun süreli verimliliktir.

Bu özellikler haricinde, bir başka tür olarak adlandırılsa da, çamur ve kar lastikleri, çamurlu ve karlı koşullarda daha başarılı bir performans için onaylanmış dört mevsim lastikleridir. ‘M+S’ işareti lastiğin üzerinde bulunabilir. Bu işaretin açılımı M=Mud yani çamur, S=Snow yani kar şeklinde açıklanabilir.

Çoğu ülkede, sigorta şirketleri kışın özel araçlara kar lastiği takılmasını zorunlu kılmaz. Ancak bazı yabancı ülkelerde bu işlem gerekli ve zorunludur. Lastik değiştirmeden tüm yıl boyu dört mevsim lastikler kullansanız dahi, lastiklerinizin basıncını ve aynı zamanda aşınma göstergesini yakından izleyerek kış – yaz aylarında lastiklerinizin bakımını yapmanız gerektiğini önemle hatırlatırız.

Bunları da beğenebilirsiniz