Sürüş Deneyimi

Araçlarda Bulunan Sürüş Modları Nelerdir?

Araç kullanırken sürüş deneyimini etkileyen birçok faktör vardır. Direksiyon sertliği, yol tutuşu ve amortisör sertliği bunlara örnek verilebilir. Gelişen teknolojiyle birlikte araçlarda bu ayarları yapabileceğimiz sürüş modları ortaya çıkmıştır. Sürüş modları hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda derledik.

Sürüş Modu Nedir?

Sürüş modları, sürücüye aracı nasıl kullanmak istediğini seçme ve farklı verimlere odaklanma imkanı sunar. Farklı yol şartları farklı sürüş işlevleri gerektirir. Her araç sürücüsünün de farklı bir araç kullanma stili vardır. Sürüş modları kullanılarak hem yol şartlarına hem de sürücünün isteğine göre farklı sürüş deneyimleri elde edilebilir.

Araçlarda Bulunan Sürüş Modu Çeşitleri Nelerdir?

 Araçlarda 8 farklı sürüş modu bulunur. Bunlar aşağıdaki gibidir. 

   1. Comfort Modu

Araçlar genellikle ilk çalıştırıldıklarında Comfort modunda bulunur. Bu mod günlük kullanım için idealdir. Bu modda direksiyon ağırlık yapmaz ve yumuşak bir tutuşu vardır. Amortisörler yumuşaktır ve gövde hareketleri akıcıdır. Ayrıca bu mod, karbondioksit emisyonları için sertifikalıdır.

   2. ECO Modu

Bu mod ile araç, diğer modlara kıyasla daha ekonomik bir sürüş sağlar. Araç, enerji tasarrufuna odaklanır ve yakıt ekonomisini en üst seviyeye çıkarır. Bu nedenle araç hem ekonomik hem de çevre dostu bir sürüş imkanı sunar. 

   3. Off-Road Modu

Off-Road modu ile, engebeli arazilerde ve dik yokuşlarda aracın çekiş gücü en üst düzeye çıkarılabilir. Bu sürüş modu aracı yerden yükseltir, direksiyonu hafifletir ve dört teker çekiş sağlar. Bu modun düşük hızda kullanılması tavsiye edilir. Hız çok yüksek olursa araç Off-Road modundan çıkar. Ayrıca bu modda, yokuş iniş kontrolü sistemi bulunur. Gaz pedalı serbest bırakıldığında araç otomatik fren sistemini devreye sokarak aracın hızlanmasını engeller.

   4. Dynamic Mod

Dynamic mod, daha aktif sürüş için aracı daha sportif bir hale getirir. Aracın direksiyona tepkisi hızlanır, amortisör daha sert bir hal alır, ve araç yüksekliği düşerek virajlarda daha iyi bir yol tutuşu sağlar. Bu modda Başlat/Dur işlevi kapalıdır.

   5. Sport Modu

Bu modda araç, Eco modun tam tersi bir etki sunar. Konfor ve yakıt tasarrufu ikinci plana alınır. Direksiyon ağırlığı artar, süspansiyon ayarları serttir ve en ani gaz tepkileri bu modda bulunur. Bazı araçlarda isteğe göre ABS (Otomatik Fren Sistemi) ve DTC (Dinamik Çekiş Kontrolü) kapatılabilir.

   6. Snow Modu

Araç kullanımında güvenliği artırmayı sağlayan bu mod, zor kış koşullarında sürücülere yardımcı olur. Aracın tepkisi sağlamlaşır, gaz ve direksiyon hareketleri daha odaklı bir hale gelir. Aracın süspansiyonları daha sıkı hale gelir ve virajların daha düz bir şekilde alınmasına yardımcı olur. Otomatik vitesli araçlar bu modda iken aracın daha dengede kalmasını sağlamak için mümkün olan en yüksek viteste ilerleyecektir.

   7. Slippery Modu 

Araçların çekiş hakimiyeti kaygan zeminlerde düşer, bu nedenle ıslak ve buzlu yollarda kayma riski oluşur. Bu modda araç, süspansiyonları sıkıştırır ve motor gücünü her iki aksa eşit şekilde dağıtır. Bu sayede aracın kayma riski azalır ve sürücü kontrolü en yüksek seviyeye çıkar.

   8. Kişiselleştirilmiş Mod

Bu modla birlikte sürücü, araç kullanımını dilediği şekilde ayarlayabilir. Farklı modlardan sevdiği özellikleri seçebilir ve kendisi için en rahat araç kullanımını sağlayabilir. Dilediği zaman da bu modun özelliklerini değiştirebilir. Fakat güvenli ve konforlu bir sürüş sağlamak için bu modda bazı sınırlamalar bulunur.

Sürüş Modları Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Sürüş modları, sürüş deneyimini etkileyen farklı unsurlara uygun yaklaşımlar sunar. Bu nedenle hem güvenlik hem de konfor açısından maksimum verim sağlanır. Hava şartları, yol şartları ve araç kullanım tercihlerine bağlı olarak dilediğiniz modu seçebilirsiniz. Bu sayede sürüş deneyiminiz daha keyifli ve rahat bir hal alır.

Sürüş Modu Seçeneğini Kullanan Sürücülerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Her ne kadar dilediğiniz modu seçme şansına sahip olsanız da yol ve hava şartlarına uygun modu seçmek güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Hava şartlarının kötü olduğu bir durumda yol tutuşunu düşüren bir mod seçmek sizi riske atacak ve uzun vadede aracınızı yıpratacaktır. Doğru yapılan bir mod tercihi ise güvenliğinizi en üst seviyeye çıkaracak ve aracınızın yıpranma ihtimalini fazlasıyla düşürecektir. 

Bunları da beğenebilirsiniz