Sürüş Deneyimi

Çamurlu Yolda Kamyon Nasıl Kullanılmalı?

Çevresel koşullara bağlı olarak kamyon sürücüleri kimi zaman bozuk yollarda araç kullanmak durumunda kalabilmektedir. Herhangi bir sorun bulunmayan düz yolların yanı sıra çamurlu yollar da araç kullanırken karşınıza çıkabilir. Özellikle kamyon gibi ağır vasıta araçların çamura saplanmasını önlemek ve daha güvenli araç kullanabilmek için bazı yöntemler akılda tutulmalıdır.

Çamurlu yolda rahat bir şekilde kamyon kullanmak için bir dizi ipucu bulunmaktadır. Bu ipuçlarından en etkili olanlarını sizinle paylaşacağız.

Araç Hızını Düşürün ve Sabitleyin

Çamurlu yolda aracın kontrolünü kaybetmemek ve kaymamak adına kamyon sürücülerinin yapması gereken ilk şey araç hızını bir vites düşürmektir. Temkinli ve yavaş ilerleyerek çamurdan kurtulmak mümkündür. Bu sırada hızınızı sabit tutmayı da unutmayın.

Gaz Pedalına Yüklenmeyin

Çamurdan kolaylıkla çıkabilmek için yapılan en büyük hataların başında hızla bölgeyi geçmek için gaz pedalına yüklenmek gelmektedir. Ancak yapılması gereken şey çekiş kaybı oluşması durumunda gaz pedalına yüklenmemektir. Aksi halde araç daha fazla çamura saplanır ve kontrolü kaybedersiniz.

Arka Kısma Ağırlık Yükleyin

Kamyon gibi arkadan itişli araçlarda arka kısma ağırlık yükleyerek tekerlerin zemine daha iyi oturmasını sağlamak hayat kurtarmaktadır. Daha önce gideceğiniz güzergâhta çamurlu bir bölge olduğunu biliyorsanız bu yöntem oldukça işe yaramaktadır. Eğer ilk defa böyle bir durumda karşılaştıysanız ve yolun durumunu önceden bilmiyorsanız etrafta bulunan kütük vb. malzemelerle arka kısma ağırlık yükleyebilirsiniz.

Teker İzlerinin Derin Olduğu Noktalardan Kaçının

Aracın çamura batmaması için daha önceki araçların geçmiş olduğu ve teker izi bıraktığı kısımdan değil, bu izlerin hemen yanındaki daha yüksek alandan geçmek çok daha iyidir. Bu kanallar daha akışkan ve sıvı bir çamurla kaplı olacağından aracın mahsur kalma ihtimali yüksektir.

Freni Kullanmayın

Aracın kaymasını önlemek ve kontrolü kaybetmemek için özellikle yokuş aşağı olan çamurlu alanlarda asla fren kullanılmamalıdır. Aracın vitesini en düşüğe alarak kendi haline bırakmak çok daha doğrudur. Aynı şekilde frene sonuna kadar basmak da tekerlerin ilerlemesini değil, çamura batmasını sağlayacaktır.

Araç Kaymaya Başladığında Ne Yapılmalı?

Eğer tüm önlemlere rağmen kamyon kaymaya başlıyorsa, o zaman aracı kayma yönüne döndürerek frene hafifçe basmak çamurdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bu sırada ani direksiyon hareketleri yapmamak ve freni kontrollü şekilde kullanmak önemlidir.

Çamura Saplanma Durumunda Yapılabilecekler

Eğer herhangi bir önlem yeterli gelmediyse ve çamura saplandıysanız yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Araçtan inin ve kamyonun durumunu kontrol edin.
  • Lastik tutuşunu artırmak için çevreyi kontrol edin. Eğer tahta, çakıl veya kaymayı engelleyecek malzemeler varsa lastiğin altına yerleştirin. Son çare olarak araç paspaslarını kullanabilirsiniz.
  • Kamyonu geri vitese alın ve geri geri gitmeye çalışın. Sonrasında hafifçe ileriye giderek tekerlekleri çamurdan kurtarmaya çalışın.

Bunları da beğenebilirsiniz