Filo Yönetimi

Crossborder Taşıma Nedir?

E-ticaretin gelişmesiyle birlikte ihracatın, sınırlar kalkarak büyük pazarlara ulaştığı günümüzde, artan talepleri Crossborder (Sınır Ötesi) Taşımacılık ile daha hızlı karşılamak mümkün olmaktadır. Crossborder taşımacılıktan faydalanan firmalar gelişen teknolojilerle ihtiyaca yönelik talepleri daha hızlı takip edebilmekte ve ihracat paylarını yükseltebilmektedir.

Crossborder Taşıma Ne Demektir?

Uluslararası ticarette yüksek kar hedefi için minimum iş gücü ve araç kapasitesi ile maksimum verimi sağlamayı amaçlayan teknolojik alt yapılar ile desteklenen bir sistemdir. Crossborder taşıma ile devlet desteğinden de fayda sağlamak mümkün. Gümrük işlemlerinin kısa sürede gerçekleşmesi ve gümrükte beklemeden tedarik sürecinin hızlanması amaçlanmaktadır. Evrak süreçlerindeki uzun bekleyişleri sonlandırması da müşterinin ihtiyaç duyduğu ürüne ihtiyacı olan zamanda ulaşmasını sağlamaktadır.

Crossborder Taşımanın Avantajları Nelerdir? 

Crossborder ile müşteri ve satıcının farklı ülkelerde olmasına rağmen tedarik süreçlerinin hızlı olması ile farklı coğrafyalarda geniş pazar oluşturmaktadır. Crossborder uluslararası ticarette, iş yapmak istediğiniz ülkelerde bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bulunduğunuz ülkeden diğer ülkelere tedariği o ülkede bulunmakla eşdeğer zamanda gerçekleştirdiği için stok, depo ve araç gereksinimlerinizi de bu sayede minimuma indirmektedir. Crossborder sayesinde firmalar müşterilerinin ihtiyaçlarını, maliyetlerini düşürerek ve kar marjlarını yükselterek karşılayabilmektedir.

Alıcı ve satıcının ve de gümrük müşavirlerinin yaptığı işlemlerin sistem üzerinden gerçekleştirilmesi, evrak süreçleri ve yazışma gerekliliklerini de ortadan kaldırarak hızlı bir ihracat süreci sağlamaktadır.

Gereken belgeler klasik ihracattaki gibi zaman alan, alıcı-satıcı ve gümrük müşavirine bağlı olmaksızın e-gümrükleme ile gerçekleştiği için tedarik sürecini 2-7 gün arası bir süreden 24-48 saat aralığında bir süreye indirmektedir.

Yiyecek ve içecek gibi hızlı bir şekilde ulaşması gereken ürünlerin uygun araçlarla tedariğini gümrük işlemlerine takılmadan en hızlı şekilde sağlamaktadır.

Hızlı tedarik süreciyle marka değerinizi artırabilir, bu sayede geniş pazar payına sahip olabilirsiniz. Üstelik devlet teşvikli bir model olması sebebiyle de uluslararası ticarette avantajlı bir yer edinebilirsiniz.

Crossborder Taşıma için Belgeler Nelerdir?

Devletin sağladığı vergi muafiyetinden yararlanarak e-ticaret ile yapmanız gereken, yetkin ve güvenilir bir taşıma firmasıyla çalışmak.

İhracat bilgi formu, imza sirküleri, dolaylı temsil yetki belgesi, çeki listesi, Türkçe ve İngilizce fatura evraklarına sahip olarak e-ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik veri tabanı üzerinden sağlanan belgeleme işlemleri sayesinde en hızlı tedarik sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Gümrük Beyannamesi – Elektronik ETGB ekspres taşıyıcılar tarafından elektronik ortamda düzenlenmektedir. Bu sayede izinler elektronik ortamda gerçekleşecek ve gümrükleme süreçleri de alıcı-satıcı ve gümrük müşavirinin dışında elektronik gümrükleme ile 24-48 saat arasında gerçekleşecektir.

Crossborder Taşımanın Geleceği

E-ticaret yapmak isteyen küçük ölçekli firmalar için pazar payını büyütmek adına avantajlar sunan Crossborder Taşımacılık büyük bir önem teşkil etmektedir. Gerek devlet destekli olması gerek satıcının kendi ülkesinden diğer coğrafyalara açılıp müşteri bulabilmesini kolaylaştırması sebebiyle daha çok tercih edilecektir.

Elektronik alt yapı destekli ihracat ile müşteri odaklı aynı zamanda üreticinin maliyetini düşüren bir sistem olarak klasik uluslararası ticaretin önüne geçmektedir. Sistemin getirdiği kolaylıklar sayesinde daha hızlı ürün tedariği, tüm coğrafyaları birbirine yakın hale getirmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz