Sürüş Deneyimi

Damperli Kamyonun Periyodik Bakımı Nasıl Olmalı?

Ağır yük taşıyan kamyonların arkalarında bulunan kasayı hareket ettirmelerine ve yüklerini hızlıca boşaltmalarını sağlayan donanıma damper denir. Bu aynı zamanda yükün dengeli olarak da taşınmasını sağlar. Şehir içlerinde de karşılaşabileceğiniz bu kamyonlara damperli kamyon denmektedir. Özellikle inşaat sektörü için vazgeçilmez araçlardan biri olan damperli kamyonlar her türlü hacimli ve ağır yükü taşıyabilirler ve genelde kum, moloz ya da çimento gibi damperden dökülebilecek şeyleri taşırlar.

Damperli kamyonların özellikle yük boşaltma anında kasalarını kaldırmaları güvenlik önlemlerinin de dikkatlice alınmasını gerektiren bir an yaratır. Bu yüzden damperli kamyonun periyodik bakımı hem hasarlara yol açılmaması hem de kaza riskinin yok edilmesi için büyük önem taşır.

Damperli Kamyonların Periyodik Kontrol ve Bakımı

İster yolculuk halindeyken olsun ister yükleme ve boşaltma sırasında kamyonların herhangi bir istenmeyen duruma ya da kazaya sebebiyet vermemesi için bakımlarının yaptırılması gerekir. Bunun için düzenli kontroller onaylanmış kuruluşlar tarafından yaptırılmalıdır. Bu ihtiyaç “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ile denetlenmektedir zaten. Yönetmeliğin Kaldırma ve İletme başlıklı bölümünde damperli kamyonların periyodik bakımı hakkında kurallar belirlenmiştir.

Damperli Kamyonlar için Periyodik Bakım Nasıl Olur?

Yönetmelik bu konuda üretici firmanın belirlediği bakım aralığını işaret eder. Fakat bununla birlikte yapılacak araç muayenesinin sıklığı bir yılın altında olamaz. Kamyonun periyodik bakımının sorumluluğu tüm ekipmanları sağlamak ve uygunluğunu garanti etmekle sorumlu olduğu gibi yine iş verene aittir. Aksi durumların tespiti halinde iş verene iki bin TL ile altı bin TL arasında para cezası kesilmesi gündeme gelebilir.

Damperli kamyonların periyodik bakım ve kontrollerini yine yönetmelik gereği bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan eğitim almış kimselerin yapabileceğini unutmamak gerekir. Bu iş için birçok kurum hizmet veriyor olsa da güvenilir isimleri tercih etmek araç sağlığınız ve güvenliğiniz için önemlidir.

Kamyonunuz için yaptıracağınız bakım ve kontrolün en sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için aracınızın tümünün bakıma girmesi gerekir. Fren sistemlerinden iç ve dış aksama kadar tüm detayların kontrol edilmesi damper için önemlidir.

Bunları da beğenebilirsiniz