Araç Bakımı

DC ve AC Şarj Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Elektrikli araçlar doğa dostu teknolojileri ve ekonomik avantajlarıyla giderek popülerleşirken bu araçları şarj etmek için gerekli olan elektrikli araç istasyonları da giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Elektrikli araç istasyonlarında AC ya da DC cihazları tercih edilir. AC, alternatif akımın DC ise doğru akımın kısaltmasıdır. Elektrik akımının iki türü olan AC ve DC akımın şiddeti ve hareket yönü açısından farklılık gösterir. Alternatif akımda, elektrik akımı yön değiştirir ve gerilim dalgalı olarak hareket ederken doğru akımda ise gerilim sabittir ve elektrik akımı tek yönde hareket eder. AC evlerde kullanılan elektrik akımı türüdür. DC ise daha çok elektronik cihazlar gibi ünitelerde kullanılır.

DC Şarj Nedir?

DC şarj, elektrik akımının sürekli bir yönde hareket ettiği akım türüyle çalışır. Batarya ve pil gibi elektrik kaynakları tarafından üretilir. DC şarj cihazları bataryayı doğrudan DC akımı ile şarj ettiğinden daha hızlı şarj imkanı sunar. DC şarj cihazları, elektrikli arabaların şarj edilmesinde sıklıkla kullanılması açısından oldukça yaygındır. Cep telefonlarını şarj etme işleminde de DC şarj devreye girer.

Elektrikli arabalar çevirici olmadan DC şarj ile şarj edilebilir. DC yani doğru akımda gerilim sabit ve tek yönlüdür. Akımın yönü ve gerginliğin sabitliği açısından farklı bir akım türüdür. DC şarj üniteleri hızlı ve güçlü şarj etmek konusunda daha avantajlıdır. DC şarjlarla şarj etme süresi kısalır. DC şarj bataryayı daha hızlı şarj etmesi açısından elektrikli araç kullanıcıları tarafından daha çok tercih edilir. DC şarjda akımın yönünün belli olması ve gerilimin de sabit olması elektrikli araçların daha hızlı şarj edilmesini sağlayan bir faktördür.

AC Şarj Nedir?

AC şarj, gerilimin değişken şekilde dalgalandığı ve akımın sürekli yön değiştirdiği akım ile çalışır. AC yani alternatif akım yaşam alanlarında kullanılan standart akım türüdür. AC şarjları AC akımını kullanarak bataryayı şarj ederler. Evlerde kullanılan standart prizlerden güç alırlar. Periyodik genliğe, yöne sahip olan AC, bataryaları doğrudan doldurmaz. Bu sebeple de alternatif akım şarj sürecinde bazı aşamalar bulunur.

Elektrikli arabaların içerisinde bulunan on board sistem alternatif akımı doğru akıma dönüştürür. Bu şekilde araçların şarj olması mümkün olur. AC şarj biraz daha yavaş şarj etme imkanı sağlar. Alternatif akım araca bir soket vasıtasıyla aktarılır, yani bu tarz akımın şarj edebilmesi için dönüştürülmesi zorunluluğu vardır. AC şarj istasyonlarında maksimum güç ortalama 22 kW seviyelerindedir aynı zamanda da AC şarj istasyonları paylaşımlı olarak da kullanılabilir.

Aralarındaki Farklar Nelerdir?

AC ve DC şarj arasındaki en önemli farklardan biri AC’nin daha yavaş DC’nin daha hızlı şart etmesidir. Hareket yönü ve gerilim dalgalanması açısından birbirinden farklı olan AC ve DC şarj etme işleminde de farklılıklar gösterir. DC şarj bataryayı doğrudan doldururken AC şarj on board sistem sayesinde dönüştürülerek kullanılır. Maliyet açısından AC şarj üniteleri daha ekonomik kurulum olanakları sunarken bu istasyonların şarj gücü fazla olduğunda bireysel kullanım dışında paylaşımlı kullanım olanağı da sunar. DC şarj bataryaları doğrudan akım ile doldurabilir. Bu nedenle de elektrikli araçlar için daha hızlı şarj imkanı sunar. AC ve DC arasındaki temel farklardan biri şarj etme hızıdır. DC şarj, elektrikli araçları çok daha hızlı şarj ederken DC şarj istasyonlarında çeviriciye gerek olmaz. Doğru akım ile batarya doğrudan doldurulur.

AC ve DC Şarj İstasyonları Nerede Bulunur?

AC şarj istasyonları evlerdeki prizlerle uyumlu olduğundan daha fazla yerde bulunabilir. Genellikle otoyol kenarlarına yerleştirilen DC şarj istasyonları daha az yaygındır. AC ve DC şarj istasyonları restoranlar, oteller, alışveriş merkezleri gibi kamusal alanlarda yer alabilir. AC ve DC şarj istasyonları için hem haritalar hem de uygulamalar vardır.

Sunduğu avantajlar sebebiyle de gün geçtikçe artan sayıda elektrikli araçlar trafiğe dahil olurken şarj istasyonları da artar. Günümüzde şarj istasyonları için birçok devlet desteği söz konusu olduğundan şarj istasyonlarının yaygınlaşmasını da sağlayan önemli bir unsurdur. Uygulamalara bakarak en yakınınızdaki şarj istasyonlarını kolaylıkla görebilirsiniz. Elektrikli araç şarj istasyonları giderek daha fazla yaygınlaşırken elektrikli araç kullanmak da teşvik edilirken AC ve DC şarj istasyonlarının gösterildiği haritaları da inceleyerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz