Genel

Deprem Anında Araç Kullanırken Yapılması Gerekenler

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan depremler, bize Türkiye’nin konumu nedeniyle depremlerin sık yaşandığı bir coğrafya olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu depremler halkın deprem konusunda farkındalık kazanmasını ve hazırlıklı olması gerektiğini de gözler önüne seriyor. Ayrıca, her ne kadar binaların hasar görmesi ve yıkılması ile ilişkilendirilse de deprem anında araç kullanmak da bir o kadar tehlikeli olabiliyor. Peki, deprem anında trafikte iseniz, güvenliğinizi sağlamak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Deprem Anında Araç Kullanırken Yapılması Gerekenler

Deprem anında araç kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları izlemeniz hayati önem taşır:

1- Hızınızı Azaltın

Deprem anında eğer halihazırda trafikteyseniz, ilk olarak yapmanız gereken sürüş hızınızı azaltmaktır. Kontrolsüz bir şekilde araç kullanmaya devam etmek, sizin ve çevrenizdekilerin güvenliğini tehlikeye atar. Böylece panik olan sürücülerin yapabileceği ani frenlere karşı, kaza riskiniz daha az olacaktır. Ayrıca, ani fren yapmamaya özen göstermek de önemli bir detay.

2- Güvenli Bir Yere Park Edin

Binalardan ve yolun şeritlerinden uzak, güvenli bir yere aracınızı park edin. Depremin bitmesini bu şekilde beklemek, trafikte devam etmeye çalışmaktan çok daha güvenli olacaktır.

3- Aracınızda Kalmayın

Aracın camlarının kırılma riskine karşı, araç dışında olmanız daha doğru olacaktır. Fakat bu noktada, sokak lambaları ve elektrik direkleri gibi devrilme riski olan ve elektrik taşıyan objelerden uzak durun.

4- Köprü ve Viyadüklerden Uzaklaşın

Yaşanan sarsıntıda, bu yapıların çökme riski olabilir. Bu nedenle, bir an önce köprü ve viyadüklerin bulunduğu alanlardan uzaklaşın.

5- Toprak Kayması Riskine Dikkat Edin

Yamaç, dağ ve tünellerden uzak durun. Bu bölgelerde deprem anında toprak kayması ve taş, kaya düşmeleri olabilir. Ayrıca tünel giriş çıkışlarında, ters yönden gelebilecek araçlara da dikkat etmekte fayda var.

6- Aracınızı Kilitlemeyin

Oluşabilecek heyelanlar anında, hızlıca aracınıza binerek uzaklaşmanız gerekebilir. Dolayısıyla aracınızın yanında bulunduğunuz takdirde, anahtarı kontakta bırakmak ve kapıları kilitlememek size zaman kazandıracaktır.

7- Yapılan Uyarıları ve Acil Durum Yayınlarını Dinleyin

En kısa sürede güvenliğe ulaşmak için, radyo üzerinden yayınlanan son dakika gelişmelerini ve uyarıları dinlemek oldukça önemlidir. Yaşanan deprem sonrasında yol durumu ve trafik bilgilerini öğrenmek, acil yardım gerektiren durumlara da dikkat etmek için kulağınız mutlaka haberlerde olmalıdır.

8- Tekrar Yola Çıkmadan Önce Güvenliğinizden Emin Olun

Deprem sonrası oluşabilecek yıkıntılar, yolların çökmesi ve devrilen ağaçlarla yollarda oluşabilecek hasarlar, yola devam etmenizi tehlikeli bir hale getirebilir. Bu sebeple, tekrar yola çıkmadan önce güvenlik yetkililerinden haber bekleyin. Yolların güvenli olduğundan emin olduktan sonra ise, aracınızdaki acil durum çantasını kolayca ulaşabileceğiniz bir yere koyarak, yolunuza devam edebilirsiniz.

9- Aracınızı Kontrol Edin

Yaşanan sarsıntı ile, aracınızın parçaları zarar görebilir. Lastikler, farlar ve frenler öncelikli olmak üzere, aracın iç ve dış parçaların kontrol edilmesi güvenliğiniz açısından gereklidir. 

Deprem sırasında herkesin ilk düşündüğü, bulunduğu yerden hızlıca dışarıya çıkmaktır. Anlık yaşanan panikten sonra ise, insanlar araçlarına binerek deprem sahasından olabildiğince uzaklaşmak için yola koyulur. Fakat, deprem anında araç kullanmak risklidir. Böyle bir durumda oluşacak yoğun trafik, kazalara ve deprem nedenli büyük kayıplara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, deprem anında araç kullanırken yapılması gerekenler hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için hayati önem taşımaktadır.

Bunları da beğenebilirsiniz