Lastik Hakkında Her Şey

Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Uzun yol şoförleri için araçlarında yapacakları her türlü tercih, kimi zaman ne kadar küçük olsa da uzun vadede büyük etkilere sebep olabilir. Araçlar için en önemli ve yolculuğu en çok etkileyen tercih  elbette doğru lastik konusunda verilecek karardır. Sağlıklı bir yolculuk ve uzun süre kullanılabilecek lastikler için seçim yaparken uzun yol şoförlerinin dikkat etmesi gereken birçok etmen var. Ancak doğru seçilmiş lastiklerle en yüksek yolculuk verimini almak mümkündür. O halde lastik seçiminde nelere dikkat edilmesi, hangi noktaların göz önüne alınarak en ekonomik ve verimli lastiğin tercih edilmesi gerektiğine birlikte bakalım.

Yola Uygun Lastikler

Bir yolculuğun iyi geçebilmesi için aracınızdaki parçaların o yolculuğa uygun seçilmiş olması gerekir. Bu kural lastikler için de geçerlidir. Doğru lastik doğru yolda size en yüksek verimi sağlayacaktır. Yapacağınız yolculuk rotanızda yolların durumunu incelemelisiniz. Asfalt ve düzenli yollar, inşaat alanlarındaki toprak yollar, maden ve taş ocaklarındaki çakıl döşeli yollar hep farklı lastik türlerini gerektirir.

Lastiklerin Aks Pozisyonlarına Göre Seçilmesi

Uzun yola çıkacak araçlarda lastik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aracın hangi aksta kullanılacağıdır. Ne de olsa farklı aks pozisyonlarına uygun lastikler değişik desen tiplerine sahiptir. Ağır ticari araçlarda ön çeker ya da treyler akslar farklı beklentileri karşılarlar. Bu sebeple,örneğin, ön aksta kullanılan tekerlekler tasarımları sayesinde direksiyon hareketlerini en iyi şekilde aktarır, yakıt tüketimini azaltır ve yol tutuşu sağlar. Öte yandan çeker aks lastikleri aracın itiş gücünü kaybetmeden yola iletmeyi amaçlar. Düşük gürültü ile yüksek çekiş gücü sağlar. Bu sebeple aracın farklı lastikleri için en uygun olanları seçilmelidir.

Mevsimlere Göre Lastikler

Doğru lastik seçimi yapabilmek için bir diğer önemli nokta da yolculuğun hangi mevsimlerde ve hava koşullarında gerçekleştiğini dikkate almaktır. Dış etmenler lastiğini verimini etkileyecektir. Bu yüzden yüksek sıcaklık ya da kar ve buz gibi ihtimallere karşı en uygun lastiklerin seçilmesi gerekir. Bu gibi ihtimaller için önlemlerin alınması uzun yol şoförlerine düşmektedir.

Müşteri Beklentileri

Lastik seçerken; yol, mevsim, doğru aks gibi birçok konuyu göz önüne aldığınız gibi beklentinizi de göz önüne almalısınız. Yakıt tasarrufu ya da kilometre performansı gibi konularda önceliğin hangi noktaya verileceğini sizin ihtiyacınız belirleyecek, bu doğrultuda lastik tercihini de etkilenecektir.

Bunları da beğenebilirsiniz