Filo Yönetimi

Dozvola Nedir ve Ne İşe Yarar?

Uluslararası karayolu taşımacılığında ülkeler arasındaki geçişlerin düzenlenmesi için bazı anlaşmalar yapılmaktadır. Taşıtlar için kota anlaşmaları yapılır ve bu kota anlaşmaları, taşıtların geçişlerini kolaylıkla ve kurallara uygun şekilde yapabilmesi için ihtiyaç duydukları belge türünü oluşturur. Dozvola da bu belgelerden biridir. Yazımızda dozvola belgesi hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Dozvola Ne Demektir?

Lojistikte önemli belgelerin başında gelen dozvola bir karşılıklı kota anlaşmadır. Ülkeler ticari anlamda gümrüklerden geçişleri dozvola türü belgelerle sağlarlar. Ülkelerin kendi aralarında hazırlayıp yürürlüğe koydukları dozvola, yıllık olarak ücret ödenerek yapılmaktadır. Her yıl, o yıla girmeden önce belirlenen bir ücret karşılığında tırlara veya taşımacılık yapılan firmalara ücret karşılığında verilir. Firmanın kendisini bildirmesi zorunludur.

Dozvola Geçiş Belgesi Ne İşe Yarar?

Dozvola belgesi ülkeler arasında karşılıklı yapıldığı için bir antlaşma niteliği taşır ve dağıtımı kurumlar tarafından bizzat gerçekleştirilir. Her bir ülkenin karşılıklı rızası neticesinde alınması da önemlidir. Dozvola, her üllkenin dağıtıcı kurumları tarafından gerçekleştirilirken bu görevi ülkemizde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gerçekleştirir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bünyesinde bulunan yetkili uzmanlar, dozvola belgesi dağıtımını gerçekleştirmekle görevlidir. Dağıtımlar ise ülke sınır kapılarında kapılır. Dozvola dağıtımı için ülkelerin sınır kapılarına özellikle ofis kurulur. Bu ofisler kurumlara aittir. Başka bir görev için kullanılmaz. Dozvola belgesi için başvuru yapılması gerektiği takdirde başvuruyu ancak firmalar veya tır sahipleri gerçekleştirebilir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen bu belge yetkili bir belgedir. Belli bir yetki dahilindeki kişiler kullanabilir. Bu belge C2 yetki belgesidir. Yük transferleri gerçekleştirmesi gereken ülkeler, firma sahiplerinden veya araç sahiplerinden başka türde ek bazı belgeler daha talep edebilir.

Dozvola Geçiş Belgesi Nasıl Alınır?

Dozvola belgesini alabilmek için öncelikle dilekçe ile başvuruda bulunulması gerekir. Dilekçenin içerisinde belgenin güzergahı ve talep edilen belgelerin tek tek belirtilmesi gereklidir. Tırların ulaşımdaki iklim, lojistik vb. çeşitli şartlara da dikkat etmesi gerekir. Bunlar taşımacılık ile ilgili hususlardır. Örneğin, yurt dışına araç çıktıysa dozvola belgesi tahsis edilemez. Bundan dolayı araçların transit geçişleri için dozvola belgesine ihtiyacı varsa yurt dışı çıkış işlemi gerçekleşmeden tahsis edilmesi elzemdir. Alınan bu belgelerin üzerinde nakliyeci firmanın kaşesinin bulunması yeterlidir. Kaşe haricindeki herhangi bir damga mühür vs. eklenmemelidir. Taşıt kartı bulunmalıdır. Taşıt kartının fotokopisi de bulunmalıdır. Noter tarafından onaylanmış olan vekaletname bulunmalıdır. Şirket yetkilileri tarafından imzalanmış olması gerekir.

Dozvola Türleri Nelerdir?

Dozvola belgeleri neticesinde kota uygulaması yapan ülkeler belli limitler dahilinde hareket eder. Çeşitli kullanım alanları bulunan ve farklı farklı araçlara tahsis edilen türleri bulunur. Tır ve taşıma firmalarının kendilerinin yapacakları taşımacılık işlemleri sayesinde uygun belge türüne sahip olur. Günümüzde kullanılan dozvola belgesinin çeşitleri vardır ve iki kategoriye ayrılır. Bunlar: Transit Dozvola ve İkili Dozvola’dır.

  • Transit Dozvola: Ülkeler arasındaki eşya taşımacılığı yapacak olan tırlar, bir ülkeden başka herhangi bir ülkeye transit geçiş yapabilmek için Transit Dozvola kullanırlar. Varılmak istenen ülkeye kadar farklı ülke sınırlarına giriş yapılabilmesi zorunluluğu olduğu durumlarda alınması gereken bir belgedir.
  • İkili Dozvola: Başka bir ülkede aktarma ve taşıma olmadan, direkt yüklendiği ülke ve varacağı ülke arasındaki gerçekleşecek olan işlemde kullanılır. İkili Dozvola’nın farkı, geçerli olabilmesi için direkt olarak çıkış ülkesinden, son varış ülkesine giriş yapmasıdır. İthalat ve ihracat ülkeleri arasında başka bir ülkenin olmamasıdır.

Dozvola geçiş belgesi uluslararası taşımacılıkta son derece önemli bir belgedir. Gerekliliklerine dikkat ederek sahip olabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz