Sürüş Deneyimi

Elektrikli Arabalarda Vites ve Şanzıman Var mıdır?

Her geçen gün yaygınlaşan elektrikli araçlar, çevre dostu ve ekonomik bir seçimdir. Elektrikli araçlar, çalışma prensibi ve verimliliği ile son derece dikkat çeker. 

Bu yazımızda elektrikli araçların hem vitesli hem de şanzımanlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yazının tamamını okuyarak, elektrikli araçlarla ilgili merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz.

Elektrikli Arabalarda Vites Var mıdır?

Elektrikli araçlarla ilgili merak edilen konulardan biri vitesin olup olmadığıdır. Elektrikli araçlar, klasik tarz içten yanmalı motorlardan farklı özellik gösterir. Bu nedenle bu tarz araçlarda vites yoktur. Elektrikli araçlar, elektrik motoru tarafından tahrik edilir. Genel olarak bu tip araçlarda tek bir vites oranı bulunur. Elektrikli araçların bilinen özelliklerinden bir tanesi de anlık tork üretme yeteneğidir. Genellikle geniş bir devir aralığı etkili olur.

Klasik tarz içten yanmalı motorlar, belirli bir devir aralığında çalışır. Fakat elektrikli motorlar düşük hızdan yüksek hızlara kadar geniş bir devir aralığında hareket eder. Bu durum elektrikli araçlarda bulunan vites kutusunu gereksiz kılar. Elektrikli araçlar, daha basit ve düşük maliyetli bakım gereksinimine sahiptir.. Doğrudan güç aktarımı ile çalışır.

Elektrikli Arabalarda Vites Neden Bulunmaz?

Elektrikli araçlarda vites kutusu bulunmamasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden ilki anlık tork üretimidir. Elektrikli motorların geniş bir devir aralığında yüksek tork üretmesi, aracın hızlanması için tek bir vites oranının yeterli olmasını sağlar. Elektrikli motorlarda geniş bir devir aralığı etkilidir. Bu durum düşük hızlardan yüksek hızlara kadar etkili şekilde çalışmasını sağlar. Dolayısıyla vites değişimine de gerek kalmaz.

Elektrikli araçlarda güç aktarım sistemi oldukça basittir. Tek bir vites oranı ile çalışan bu tip araçlar, mekanik ve karmaşık yapıları içermez. Bu nedenle de bu araçlar daha az parça içerir ve bakım gereksinimleri daha azdır.

Elektrikli araçlar yüksek verimlilik sunar. Enerji doğrudan elektrik motoruna iletildiğinden çalışma şekli oldukça verimlidir. Vites kutusunun eklenmesi sonucu güç aktarımında enerji kaybı oluşur. Bu nedenle, elektrikli araçların performansı da olumsuz yönde etkilenir. Tek vitesli sistem ile enerji verimli bir şekilde kullanılır.

Elektrikli Arabalarda Şanzıman Var mıdır?

Şanzıman, bir aracın motorundan gelen gücü tekerleklere iletir. Bu gücü aracın gücüne uygun olacak şekilde ayarlar. Motordan gelen dönme hareketini, aracın ihtiyacına göre hız ve torka dönüştürür ve tekerlekler üzerine iletir. Genel olarak elektrikli araçlarda şanzıman yoktur. Elektrikli araçların tahrik sistemi tek bir dişli oranına sahiptir. Bu sayede elektrikli motorunun çıkış hızı ve torku doğrudan tekerleklere iletilir. Aktarım sistemi oldukça basit bir şekilde gerçekleşir.

Elektrikli motorlar, içten yanmalı motorlardan farklı özellik gösterir. Daha geniş bir devir aralığında etkili olması da bu farklılıklardan bir tanesidir. Elektrikli araçların çoğunda sürüş durumu için tek bir dişli oranı yeterlidir. Şanzıman, karmaşık mekanik yapıdadır ve kullanımı gereksizdir. 

Elektrikli araçlar daha az parça içerir ve bakım gereksinimi azdır fakat bazı araçlarda birden fazla dişli oranına sahip şanzımanlar bulunur. Aracın hızlanma, verimlilik ve maksimum hız açısından optimize olmasını sağlar. Maliyet açısından bakıldığında ise bu tür şanzımanlar yüksek maliyetlidir. Çoğu araç tek bir dişli ile çalışır.

Elektrikli Arabalarda Şanzıman Neden Bulunmaz?

Elektrikli araçlarda şanzıman olmamasının nedenlerinden biri tek dişli tahrik sistemine sahip olmasıdır. Elektrikli araçlarda tek dişli tahrik sisteminin bulunması anlık tork üretimi sağlar. Bu tarz motorlar geniş bir devir aralığında etkilidir. Çoğu sürüş durumunda tek bir dişli oranı yeterlidir ve şanzımana gerek yoktur.

Elektrikli araçlarda güç aktarım sistemi, motorlu araçlara kıyasla daha basit bir yapıdadır. Tek vitesli sistemlerde daha az parça bulunur. Bakım, işletim maliyetleri azdır ve arıza riski de daha düşüktür. 

Verimlilik açısından da elektrikli araçlarda şanzımana gerek yoktur. Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlardan daha çok verimlilik sunar. Eğer şanzıman gibi parçalar eklenirse enerji kaybı oluşur. Bu durum ise beraberinde araç performansında düşüşü getirir. 

Elektrikli araçlarda vites değişimine gerek yoktur. Sürüş deneyimi daha düzgün bir şekilde ilerler. Sürücüler, vites değiştirmeye gerek olmadığı için tüm dikkatini yola verir. 

Bunları da beğenebilirsiniz