Sürüş Deneyimi

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını Gösteren 10 Mobil Uygulama

Elektrikli araçlar çevre dostu ve ekonomik olması nedeniyle daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Elektrikli araç satın almak isteyenlerin ve elektrikli araç sürücülerinin en çok merak ve tereddüt ettiği konu, araçlarını şarj edecekleri istasyonların yaygınlığıdır.

Sürücüler bulundukları noktadan ve tek bir uygulama üzerinden en yakın istasyon bilgisine kolayca ulaşmayı arzu ederler. Her firma için ayrı bir uygulama yüklemek takip ve verimlilik açısından kullanıcıları zorlar. Tek bir mobil uygulama yükleyerek tüm elektrikli şarj istasyonlarına ulaşmanızı sağlayacak en iyi 10 mobil uygulamayı sizler için derledik.

1. PLUGSHARE

Geniş ağa sahip elektrikli araç sürücü topluluğudur. Harita üzerinden, CHAdeMO ve SAE/CCS gibi soket tipine, Seviye 1 ve Seviye 2 olmak üzere şarj hızına, Tesla Supercharger gibi DC hızlı şarj cihazlarına ve hizmet sağlayıcıya göre filtreleme yaparak size en uygun şarj istasyonu bilgisini verir. Plugshare haritası SHARZ, ZES, EAYarj, supercharger, Renovatio Asset Management, Kaufland eCharge, Enel X Mobility RomaniaSRL, Innogy, Fines charging, Liikennevirta Oy (CPO) bilgilerini içeren Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerde yer alan şarj istasyonları ağına sahiptir.

Seçtiğiniz şarj istasyonuna yol tarifi oluşturabilir, aynı zamanda da istasyonlar ile ilgili yapılan yorumları ve puanlamaları izleyebilir ve fotoğraf  ekleyebilirsiniz. Soket bilgisi, istasyon uygunluk durumu, araca uygun filtre seçimi yapılması, anlık şarj durum bildirimi alma seçenekleri mevcuttur. Yolculuk planlamanızı yaptığınızda güzergâhınız üzerinde yer alan şarj istasyonları işaretli olarak gösterilir.

2. GioEV

En yakın istasyon bilgisi, anlık müsaitlik durumu, AC ve Şarj soketlerini belirleyerek araca uygun soket seçimi, kW cinsinden şarj hızı gösterimi ve işlemin anlık takibi yapılır. İşlem detaylarında şarj yüzdesi, işlem süresi, kW cinsinden dolum yapılan enerji miktarı ve ücret bilgisine ulaşılabilir.

3. Voltla

Tesla, Togg, BMW ve Mercedes yanı sıra Peugeot, MG, Volvo, Skywell ve Opel gibi elektrikli araç sahiplerinin tüm şarj istasyonlarına kolay erişimini sağlar. Şarj fiyatlarını tek uygulama noktası üzerinden gösterir. İstasyon seçimine göre rota oluşturur, harita üzerinden istasyon bilgisi verir. Zes, Eşarj, Trugo gibi tüm şarj istasyon bilgilerine kolayca ulaşım sağlar. 

Marka karşılaştırmaları, akıllı seyahat planlaması, tek noktadan şarj başlama, bitirme, güvenli ödeme, en yakın istasyonu detaylı olarak harita üzerinde bulma gibi özellikleri vardır. Aynı zamanda da filtreleme yapma, gerçek zamanlı istasyon mevcut durum bilgisi görüntüleme özellikleri içerir. Favori istasyonunuzu işaretleyerek hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

4. ZES

Chevrolet Volt, Taycan, TESLA Model S, Tesla Model 3, Tesla Model X, Chevrolet BOLT EV, Renault ZOE, Ford Fusion Energi, Fiat 500e, Kia Soul EV yanında BMW i3, Jaguar I-Pace, Volkswagen e-Golf, Prius Plug–in ve diğer elektrikli araçlarla da uyumludur. Uygulamada en yakın istasyon bilgisini görme ve uygunluğunu kontrol etme, rezervasyon yapma, QR kod ile şarj başlatma, ödeme kolaylığı, şarj durum bilgisi yer alır. Uygulama üzerinden ev ya da iş yerinde şarj etme talebinde bulunabilirsiniz. Şarj ünitesi uygunluk bildirimi alma imkânı sunulur.

5. Lixhium

Geniş veri tabanı aracılığı ile harita üzerinden her markanın uyumlu olduğu şarj istasyonu bilgisini gösterir. Filtreleme seçeneği mevcuttur. Rezervasyon yapılır. Yol planlaması özelliği bulunurken canlı destek hizmeti de verilir. Anlaşmalı istasyonlarla puan kazandırıcı kampanyaları bulunur. Aldığınız hizmete dair değerlendirme yapabilirsiniz. Kazanılan puanları anlaşmalı markalarda indirim olarak ya da Lixhium üzerinde kWh olarak harcayabilirsiniz.

6. Chargemap

Beş yüz binden fazla şarj noktasına ulaşım sağlar. Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda yanında İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Norveç gibi Avrupa’daki birçok ülkede şarj istasyonlarına kolayca ulaşım sağlar. Seçili şarj istasyonuna ait konnektör tipleri, güç değerleri, puanları, yapılan yorumları gösterir. Filtreleme yapma olanağı tanır. 

Favori ağlar, ücretsiz şarj noktaları, en iyi puanlı, en hızlı istasyonlar gibi hızlı bilgiye ulaşım sağlar. Tesla markasının Model 3, Model S, Model X ve Model Y yanı sıra Renault Zoe, Renault Megane E-Tech Electric araçlarıyla uyumludur. Ayrıca Peugeot e-208, Peugeot e-2008, MG 4, Porsche Taycan, Volkswagen markasının ID.3, ID.4, ID.5 ve BMW markasının i3, i4, iX modelleriyle uyumlu çalışır. Bunun yanı sıra Audi Q4 e-tron, Dacia Spring, Citroën ë-C4, Hyundai Kona Electric, Fiat 500 e, Nissan Leaf, Kia e-Niro, Kia EV6, Skoda Enyak veya diğer araçlarınızla uyumlu en doğru istasyonu gösterir.

7. Şarj@TR – Serbest Erişim Platformu

EPDK tarafından verilen şarj ağı işletmesi lisansına sahip, halka açık şarj istasyonlarının konumlarını, anlık uygunluk durumunu, ödeme yöntemlerini, şarj tiplerini, soket sayılarını ve hizmet fiyat bilgisini gösteren bir uygulamadır. Önceden rezerve etmenize de olanak sağlar. 

8. Şarj Ağı

Size en yakın istasyonu görerek tek bir yerden ödeme yapabilirsiniz. Hizmet sağlayıcı firmaların kampanyalarından yararlanabilir, inceleme, yorum yapabilir, hizmet kalitesini puanlayabilir ve yeni istasyonları ekleyebilirsiniz.

9. Q Charge

40’tan fazla şehir ve 500’den fazla şarj istasyonu bilgisi harita üzerinde yer alır. Ultra hızlı şarj istasyonları ile ortalama 30 dakikada dolum sağlanır. En yakın istasyon bilgisi görülür. Rezervasyon hizmeti vardır. Üye olmadan işlem yapılabilir. Uygulama üzerinden soket seçimi yapabilirsiniz. Kayıtlı kart bilgisi ile hızlı ödeme sağlanır. Aracınızın şarj bilgilerini takip edebilirsiniz.

10. EPSIS

Uygulamaya kayıtlı istasyonlar ağırlıklı olarak toplu yaşam alanları, iş merkezleri ve sanayi kuruluşları içerisinde yer alır. Bulunduğunuz noktaya göre istasyon yer ve uygunluk bilgisini görebilirsiniz. Aracınızın şarj dolum bilgilerini, ödeme işlemlerinizi istediğiniz anda görüntüleyebilirsiniz.

Uygulamaların size sağladığı artılara bakarak kendiniz için en uygunu seçebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz