Filo Yönetimi

Filolar İçin Lastik Bakım ve Kaplama Süreci Yönetimi

Aracın yol ile tek temas eden bölümü olan lastiklerin bakımlarının zamanında yapılması lastiklerin ömrünü artırarak, filoların maliyetlerinde önemli avantajlar oluşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda lastik bakımı, sürücü, yolcu, yük ve trafik güvenliği için de çok önemli bir unsurdur. Lastikler kullanılmaya başladığı andan itibaren düzenli olarak kontrol edilmeli ve bu sayede karşılaşılabilecek riskler bertaraf edilmelidir. Lastiklerin kontrolündeki en önemli konulardan birisi hava basıncıdır. Aracı ve taşınan yükü lastik içerisindeki hava taşır. Bu sebeple hava basıncı tam olmayan lastikler daha hızlı aşınacak, yakıt ve bakım maliyetlerini yükseltecek ve aynı zamanda güvenli olmayan bir durum oluşturacaktır. Bu sebeple lastiklerin hava basınçlarını, kullanım koşuluna gore belirli aralıklarla lastik soğukken kontrol etmek ve yüke gore olması gereken basınca tamamlamak gerekir. Lastiklerin hava basınçlarını en az ayda bir kez kontrol ettirmek gerekir. Hava basıncında subap kapakları da önemli bir yere sahiptir. Eğer subap kapaklarınız hava kaçırıyorsa, lastiğin basıncını tamamlasanız dahi lastik kısa sürede tekrar hava kaybedecektir. Bu sebeple subap kapaklarının eksiksiz olmasına ve iç lastiklerde uzatma subapların olmasına dikkat edilmelidir.

Bakımla ilgili bir diğer önemli konu ise aracın ön düzen ve mekanik ayarlarının düzenli olarak yapılmasıdır. Bu ayarlardaki herhangi bir kaçıklık veya ayarsızlık, hem yakıt tüketiminin artmasına ve lastiğin düzensiz aşınmasına hem de lastik ömrünün ciddi oranda düşmesine sebep olmaktadır. Ağır vasıta araçlar için bu ayarların da yine kullanım koşuluna gore değişmekle birlikte yaklaşık 3 ayda veya 30.000 kilometrede bir yapılması gerekmektedir.

Bunun dışında, araçlarda kullanılan lastiklere düzenli aralıklarla rotasyon yapılması gerekir. Bu sayede lastiklerdeki düzensiz aşınmaların önüne geçilebilir ve her lastiğin eşit bir şekilde aşınması sağlanabilmektedir.

Lastiklerden maksimum verimi almak ve aynı zamanda lastiğin filoya olan birim maliyetini düşürmek için en önemli noktalardan birisi de lastikleri ilk ömründen sonra kaplama yaptırarak kullanmaktır. İlk ömrünü tamamlayan lastikler “ECE R 109 ve ECE R 108 “ sertifikasına sahip kaplamacılarda kaplatılarak, kullanılan sırtın kalitesi ve karkasın dayanıklılığına göre yeni lastik performansına yakın bir sonuç elde edilebilmektedir. Lastikleri güvenli bir şekilde kaplatabilmek ve en yüksek verimi almak içinse yukarıda bahsedilen bakım önerilerinin tamamına dikkat edilmesi gerekir.

Bunları da beğenebilirsiniz