Filo Yönetimi

Filolarda Yakıt Tüketimi ve Lastik aşınmaları Nasıl Azalır?

Filoların en büyük gider kalemi yakıttır. Bu nedenle yakıtta gerçekleştirilecek en küçük değişimler bile, filoların toplam maliyetlerinde önemli ölçüde fark yaratabilmektedir. Yakıt tüketimini azaltmak bir kaç farklı yöntem ile gerçekleştirilebilir. En önemlilerinden bir tanesi sürüş karakteristiğidir. Agresif ve doğru olmayan sürüş alışkanlıkları, yakıt ekonomisine %5 ile %33 arasında etki edebilmektedir. Aşağıda yakıt tüketimini azaltmak için bazı öneriler bulabilirsiniz:

  • Motoru boş yere çalıştırmayınız.
  • Ani duruş ve kalkışlardan uzak durunuz.
  • Mümkün olduğunca motor freni kullanmaya özen gösteriniz.
  • Hız artış ve azalışlarını kademeli olarak yapınız.
  • Vitesi zamanında yükseltiniz.
  • Aracınızı yüksek devirde kullanmamaya ve vites atlatma yapmamaya dikkat ediniz.

Bunun dışında aracın ve/veya taşıdığı ağırlığın azalması da yakıta önemli ölçüde katkıda bulunur.

Kullanıcının etki ettiği alanların yanı sıra, aracın ve parçalarının bakımı da bu konuda önemli rol oynamaktadır. Bunların en başında lastik gelir.

Lastik aracın yer ile temas eden tek noktasıdır. Bu sebeple aracın yakıt tüketimine etkisi çok büyüktür. Örnek olarak lastik hava basıncının 15 psi düşük olması yakıt tüketiminin yaklaşık %1,5 artmasına neden olmaktadır. Bu sebeple lastikler soğukken düzenli olarak hava basıncı kontrollerinizi yaparak, hava basınçlarını olması gereken seviyeye tamamlamalı ve subap kapaklarında kaçak olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunun dışında aracın mekanik ayarlarının da yakıta etki ettiğini gözden kaçırmayınız. Örnek olarak aracın ön düzenindeki “Toe” açısındaki 1derece’lik kaçıklık yakıt tüketimini %3 oranında artırır.

Bunları da beğenebilirsiniz