Sürüş Deneyimi

İdeal Kamyon Kullanma Süresi Ne Kadardır?

Uzun yolculuklarda sürücülerin hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorulması oldukça doğaldır. Özellikle kamyon gibi ağır vasıta araçlar çok daha kontrollü bir sürücülük gerektirdiğinden ruhsal olarak strese girmek de mümkündür. Bu nedenle sürücülerin ideal kamyon kullanma süresini aşmaması önemlidir.

Trafikte hem aracın hem de sürücünün kendisinin güvenliği için mutlaka mola yerlerinde durup dinlenmek önemlidir. İdeal kamyon kullanma süresi söz konusu olduğunda ise en fazla direksiyon başında aralıksız 4,5 saat geçirmek gerekmektedir. 4,5 saatin sonunda mutlaka bir dinlenme tesisi ziyaret edilmeli, eğer bölgede herhangi bir tesis yoksa araç boş bir alana çekilerek en az 45 dakika süreyle sürücü dinlenmelidir. Yola çıkmadan önce mola yerlerini gözden geçirmek ve nerede durulacağına dair kapsamlı bir plan çıkarmak bu anlamda sürücülerin işine yarayabilmektedir.

Uzun Süre Araç Kullanımının Fiziksel Etkileri

Uzun süre kamyon direksiyonu başında olan sürücülerde eğer en fazla 4,5 saat sonrasında mola vermezlerse sırt ve boyun ağrıları görülebilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir hareketlilik olmadığı için vücut kendini uyku moduna alır ve bu da uykunun gelmesine neden olarak sürücülerde dikkat dağınıklığına neden olur. Sürekli aynı pozisyonda oturmak da bir dizi fiziksel soruna neden olabilmektedir. Bu sorunların başında ise bacaklarda karıncalanma gelmektedir. Bacaklarda ve kollarda ağrı görülmesi de uzun süre araç kullanımından kaynaklanmaktadır.

Fiziksel sorunlar yaşamamak ve trafik güvenliğini korumak amacıyla uzun yolculuklarda sürücülerin ideal süreyi aşmaması gerekmektedir. Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için mola ve dinlenme süreleri de belirlenmiştir. Kanuna göre uzun yola çıkan ticari araçların en fazla 4,5 saatte bir mola vermesi ve en az 45 dakika olmak üzere sürücülerin dinlenmesi gerekmektedir.

Kanuna göre 4,5 saatlik araç kullanımından sonra mola veren sürücüler aynı gün içerisinde en fazla bir 4,5 saat daha araç kullanabilir. İdeal kamyon kullanma süresi de buna göre 24 saatte sadece 9 saat olarak belirlenmiştir. 9 saatin ardından sürücülerin dinlenmeleri önemlidir.

İdeal kamyon kullanma süresinin aşılmaması başta sürücünün sonrasında ise araç ve trafiğin güvenliği için oldukça önemlidir. 9 saatlik araç kullanımının ardından sürücülerin tam olarak dinlenmeden yola çıkmamaları önemlidir. Uykusunu almayan ve dinlenemeyen sürücüler dikkat dağınıklığı yaşayabileceğinden bu duruma ekstra özen göstermelidir.

Bunları da beğenebilirsiniz