Araç Bakımı

Kamyon Egzoz Muayenesi

Kamyon egzoz muayenesi düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Egzoz muayenesinin yapılması birçok kazanım sağlarken , aracın güvenli bir şekilde yol almasını destekler.

Egzoz Nedir?

Aracın egzoz sistemi, yakıt ve hava yakıldığında oluşan gazları taşır. Bu gazlar insanlara ve çevremize zararlıdır. Egzoz sisteminizin sık sık kontrol edilmesi sizin ve çevrenin güvenliğini sağlamak için bir zorunluluktur. Egzoz şu bölümlerden oluşmaktadır:

Egzoz manifoldu: Çelik, alüminyum, paslanmaz çelik veya daha yaygın olarak dökme demirden yapılabilir ve silindir içindeki yanmış gazın çıkış borusudur.

Oksijen sensörü: Tüm modern araçlar, egzozda ne kadar oksijen bulunduğunu ölçmek için bir oksijen sensörü kullanır. Bu sayede, aracın beyni maksimum yakıt tasarrufu için doğru karışımı elde etmek için yakıt ekleyebilir veya çıkartabilir. Oksijen sensörü egzoz manifolduna veya egzoz borusuna yakın bir yere monte edilmiştir.

Katalitik dönüştürücü: Bu susturucu kısmı, zararlı karbon monoksit ve hidrokarbonları su buharına ve karbondioksite dönüştürür. Bazı dönüştürücüler ayrıca zararlı azot oksitleri de azaltır. Dönüştürücü, egzoz manifoldu ve susturucu arasında monte edilir.

Susturucu: Susturucu, egzoz sesini kabul edilebilir seviyelere düşürmeye yarar. Yanma işleminin, gürültüyü yaratan bir dizi patlama olduğunu unutmayın. Çoğu susturucu, enerjiyi dağıtmak ve gürültüyü susturmak için egzozu geri döndürmek için bölmeler kullanır.

Egzoz borusu: Yukarıdaki tüm parçalar arasında, oluşan gazı dışarı taşıyan bir egzoz borusu bulunur. Egzoz boruları genellikle çelikten yapılır.

Egzoz Muayenesi Neden Yapılmalı?

Aracınızın çevreye zararlı gazlar ve maddeler salınımı yapmadığından emin olmak için egzoz muayenesi önemlidir. Egzoz borunuzda herhangi bir hasar varsa, aracınız zararlı gazlar açığa çıkarabilir. Katalitik dönüştürücünüz düzgün çalışmıyorsa, aracınız karbonmonoksit, hidrokarbon ve azot oksitler gibi çok zararlı gazlar açığa çıkarabilir. Ayrıca, susturucunuz hasarlıysa veya çalışmıyorsa, aracınız çok gürültülü çalışacaktır. Egzoz sisteminizin herhangi bir kısmındaki hasarın aracınızın emisyon testlerini geçmemesine yol açabileceğini de unutmamak gerekir.

Kamyonlarda Egzoz Muayene Ücreti

Kamyonlarda egzoz muayene ücreti 1 Ocak 2019 itibari ile KDV dahil 65 TL olarak belirlenmiştir. Kamyon sürücülerinin ve araç sahiplerinin bu konuda bilinçli olması önemlidir. Kamyonlarda egzoz muayenesi ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez yaptırılmalıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz