Sürüş Deneyimi

Kamyon Kullanma Ehliyeti Nasıl Alınır?

Kamyon kullanmak için gerekli şartların başında ehliyet almak gelmektedir. 2016 yılında yeni çıkan yönetmelikle beraber ehliyet sınıflarına yeni bir düzenleme getirildi ve kamyon ehliyeti alma şartları da değiştirildi. 2016 öncesi dönemde E sınıfı ehliyetine sahip olan kişiler kamyon, TIR ve otobüs gibi ağır vasıta araçları kullanabiliyorken, yeni yönetmelikle beraber tek ehliyet sistemi kaldırıldı ve kamyon kullanmak için C sınıfı ehliyete sahip olma şartı getirildi.

C sınıfı ehliyete sahip olmak için istenen ilk şey B sınıfı ehliyeti almış olmaktır. C sınıfı ehliyet almak için kişilerin bir kursa kaydolması, yazılı sınava ve direksiyon sınavına girmesi gerekmektesonrasında ise C sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için sadece direksiyon sınavına girilmesi yeterli.

Kamyon Kullanmak için C Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

C sınıfı ehliyet alabilmek için öncelikle kursa kayıt olmak gerekmektedir. B sınıfı ehliyete sahip olsanız bile kursa kayıt yaptırmalısınız. Ardından kursun sizden isteyeceği aşağıdaki belgelerle başvuru yapmalısınız:

  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Öğrenim durumunu gösteren mezuniyet belgesi (en az ilkokul)
  • Adli sicil kaydı
  • Eski sürücü belgesi (B sınıfı)
  • Sağlık raporu
  • Biyometrik fotoğraf

Kamyon Kullanma Ehliyeti Almak İçin Gereken Şartlar

2016 yılında yayınlanan yeni yönetmelikle beraber kamyon kullanabilmek için tecrübe ve deneyim şartı getirildi. Buna göre sürücülerin öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olması ve deneyim kazanması gerekiyor. Sonrasında isteyenler C sınıfı ehliyet almak için kursa başvurabiliyor.

Kamyon kullanmak için gereken sağlık şartlarına sahip olmak en önemli faktörlerin başında gelmektedir. bunun için kursa kaydolmadan önce istenen belgeler arasında yönetmelikte yer alan sağlık kuruluşlarından sağlık belgesi almak bulunuyor.

Aynı zamanda adayın “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi Özel MTSK müdürlüğüne vermesi ve daha önce sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması gerekiyor.

C sınıfı ehliyetine sahip olmak ve kamyon sürücüsü olarak iş yapabilmek için ya sınırı da bulunuyor. Buna göre sürücü adaylarının 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Kamyon kullanma ehliyeti için yerine getirilmesi istenen şartlardan biri de en az ilkokul mezunu olmaktır. Bu nedenle kurs kaydı sırasında mezuniyet belgesi istenmektedir. En az ilkokul mezunu olmayan kişiler C sınıfı ehliyeti alamamaktadır.

Kamyon kullanma ehliyeti aldıktan sonra eğer sürücü yük taşıyacak ve şehir içi, şehirlerarası veya uluslararası çalışacaksa mutlaka SRC ve psikoteknik belgesi almalıdır. Aksi taktirde belgeleri eksik olarak yola çıkan sürücüler cezai işlemlere tabi tutulacaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz