Lastik Hakkında Her Şey

Kamyon Lastiği Değiştirmenin Püf Noktaları

Araç kullanan herkesin bilmesi gereken bir konu lastik değiştirmek. Her araç yedek lastik barındırsa da çoğu sürücü lastik değiştirmeyi bilmiyor. Kimilerinin gözünde oldukça büyüttüğü bu konu aslında oldukça kolay ve püf noktaları bilindiğinde bir çırpıda halledilebilir.
Uzun yolculuklara çıkan kamyonlar için ise lastik değiştirme çok önemli bir ihtiyaca dönüşebilir. Bu yüzden kamyon lastiği değiştirme yolculuğunuzun aksamaması için oldukça önemli bir konu. Yolda kalmamak için lastiğinizin nasıl değiştirileceğini öğrenmelisiniz. Sizler için yazımızda lastik değiştirmenin püf noktaları dendiğinde akla gelmesi gereken her şeyi özetliyoruz.

Daima Güvenlik

Lastik nasıl değiştirilir diye sormadan önce böyle bir ihtiyaç halinin doğduğu durumlarda hem kendinizi hem de trafiğin akışını tehlikeye atmadığınızdan emin olmalısınız. Yolculuk sırasında aracınızın lastiğinin patladığını fark ettiyseniz derhal aracınızı kenara çekmeniz ve motoru durdurmanız gerekir. Mümkünse durduğunuz noktanın yokuş olmaması büyük avantaj sağlayacaktır. El frenini çektikten sonra lastik değiştirme için gerekli adımlara başlayabilirsiniz.

Lastik Değiştirmenin Adımları

Lastik değiştirmenin adımları aşağıdaki gibidir:

Bijon

Öncelikle bijon anahtarının ne olduğunu bilmeli ve tanımalısınız. Araçlarda bulunması zorunlu olan bu alet bijonları çevirmenizi ve gevşetmenizi sağlar. Değiştirmeye ihtiyaç duyduğunuz tekerleğin bijonlarını gevşeterek değişime başlarsınız, burada püf nokta tamamen çıkarılmamaları, sadece gevşetilmeleri. Bir sonraki adımı uygulayabilmeniz için bu çok önemli.

Kriko

Aracınızın tekerleğini değiştirmek için bir başka olmazsa olmaz alet de krikodur. Bu parça ile aracınızı bir miktar yerden kaldırmış olacaksınız. Krikoyu aracın şasesinin altına yerleştirmelisiniz önce. Herhangi bir diğer parçaya yaslamamanız, süspansiyon gibi akşamlara zarar vermemeniz için oldukça önemli. Doğru noktaya koyduğunuzdan emin olduktan sonra kolu sakince çevirmeye başlayabilirsiniz. Siz kolu çevirdikçe aracınızın da hafifçe yerden yükseldiğini göreceksiniz zaten. Burada değiştirmek istediğiniz tekerleğin yerle temasının kesilmesi ve yaklaşık beş santim kadar yüzeyden yukarıda kalması gerekir. Şimdi ikinci adımı da tamamlamış oldunuz. Biraz önce gevşettiğiniz bijonları şimdi tamamen sökebilirsiniz. Böylece tekerleğinizi de yerinden çıkarmış olacaksınız. Şimdi geriye yalnızca yeni tekerleği monte etmek kalıyor.

Yeni Lastik

Yedek lastiğinizi söktüğünüz lastiğin yerine yerleştirdikten sonra bijonları da yuvalarına oturtun. Daha sonra bunların da bijon anahtarı ile sıkı sıkıya sabitlenmesi gerekiyor. Bu noktadan sonra kriko kolunu ters yöne çevirerek aracınızı yeniden zemine indirebilirsiniz ve tekerlek değiştirme işleminiz tamamlanmış olur.

Bunları da beğenebilirsiniz