Lastik Hakkında Her Şey

Kamyon Lastiği Hava Basıncı, Doğru Ölçüm Zamanı

Lastik bakımı tüketiciyi güvende tutar ve aracın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Yapmanız gereken en önemli ve en çok gözden kaçan noktalardan biri, lastiklerinizin basıncını düzenli olarak kontrol etmektir.

Lastik Basıncı Neden Önemlidir?

Düşük hava basıncına sahip olan lastikler, normal lastiklere göre daha hızlı aşınırken aynı zamanda araç kontrolünün azalmasına ve lastiklerin arızalanma ihtimalinin artmasına sebep olmaktadır. Güvenliğinize ek olarak, lastiklerin doğru hava basıncına sahip olmasının çevresel ve ekonomik faydaları da vardır. Lastik hava basıncının 15 psi düşük olması yakıt tüketiminin yaklaşık %1,5 artmasına neden olmaktadır.

En iyi araç performansını sağlamak için daima taşıdığınız yüke göre hava basıncını ayarlamalısınız. Aracınızın yükü arttıkca lastiklerinizin basıncı da artırılmalıdır.

Lastik Basıncı Ne Zaman Kontrol Edilir?

En az yıpranan veya yeni alınmış lastikler bile durduğu yerde hava kaybedebilir. Lastiklerinizin havasını düzenli olarak yola çıkmadan önce gözle ve en az ayda bir kez kalibre bir hava saati ile lastikler soğukken mutlaka kontrol etmelisiniz.

Doğru Lastik Basıncı Ne Zaman Ölçülür?

Araçlarda doğru lastik basıncının ne zaman ölçüleceği de doğru değerleri almak için önemlidir. Tavsiye edilen ölçüm zamanı lastiğin soğuk olduğu zamanın tercih edilmesidir. Eğer araç kullanılmışsa, lastik içerisindeki havanın ısınması nedeniyle normalin üzerinde bir basınç değeri ölçüleceğinden, yolculuk sonrası en az 3 saat bekledikten sonra lastik basıncının ölçülmesi tavsiye edilmektedir.. Bu sayede daha doğru değerlere ulaşılacaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz