Sürüş Deneyimi

Kamyon Sürüş Teknikleri

Genellikle uzun yol yapan kamyon sürücülerinin bilmesi gereken bazı sürüş teknikleri bulunmaktadır. Bu sürüş teknikleri birçok açıdan avantaj sağlarken, verimli sürüş için de önemlidir. Özellikle yakıt verimliliğini artırmak ya da acil durumlarda yapılması gerekenler de dahil olmak üzere sürücülerin dikkat etmesi ve uygulaması gereken birçok teknik bulunmaktadır.

Acil Durum

Kamyon kullanırken acil bir durumla karşılaşmanız durumunda öncelikli kural panik yapmamak ve soğukkanlı davranmaktır. Sakin kalmak doğru kararlar vermek için önemlidir. Aynı zamanda temel görevin insan kurtarmak olduğu ve buna göre kararlar verilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Eğer acil bir durum ortaya çıkmışsa ve yüksek hızla yolculuk yapıyorsanız direksiyonu ani bir şekilde kırmaktan kaçının.

Direksiyonun ani bir hızla kırılması istenmeyen kazalara neden olabilir. Daha düşük hızda direksiyon hakimiyetini yeniden kazanmak daha kolay olacağından güvenli kullanım için öncelikle yavaşlamalı, ardından ikaz lambalarınızı açarak diğer insanları uyarmalısınız. Fren yapmadan önce direksiyonu çevirmemek de önemlidir. Böylelikle istenmeyen durumlardan kaçınabilirsiniz.

Lastik Sorunları

Eğer lastiğiniz patlamışsa ya da olması gerektiği gibi ilerlemenize imkan vermiyorsa öncelikle aracın yönünü düz tutmaya çalışın ve ardından çok sert fren yapmaktan kaçının. Bunun yerine hızı azaltmak için frene yavaş yavaş basın. Aynı zamanda hızlı bir şekilde vites düşürmek ve bu şekilde yavaşlamak gerekir. Her iki elin de direksiyon simidinde olması ani bir lastik patlaması sırasında hayat kurtarıcı olabilir.

Bunları da beğenebilirsiniz