Sürüş Deneyimi

Kamyon ve Tır ile Gece Sürüşü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kamyon ve tır sürüşü başlı başına dikkatli olunması gereken ve profesyonellik gerektiren bir konudur. Özellikle kamyon ve tır şoförlerinin dikkat etmesi gereken hususlar normal araç kullanan şoförlerden çok daha fazladır. Bu tür araçların kullanımı için yalnızca ehliyet değil pek çok yetki belgesi de gereklidir. Sürüş tekniklerinin iyi olması, stres ve kriz yönetimi, zor şartlara dayanıklılık her kamyon ve tır şoförü için hayati önem taşımaktadır. 

Şoförler için zor şartlardan biri de gece sürüşleridir. Gece kamyon ve tır kullanımı, gündüz saatlerindeki kullanıma göre daha fazla risk taşımaktadır. Bu nedenle gece sürüşü hakkında bazı bilgilere sahip olmak, şoförlerin ve trafikteki diğer araçların güvenliği için önemlidir.

Gece Kamyon ve Tır Kullanırken Uygulanması Gereken Teknikler Nelerdir?

Gece araç kullanmak karanlıktan dolayı azalan görüş mesafesi nedeniyle daha risklidir. Bu nedenle daha fazla dikkat gerektirmektedir. Kamyon ve tır kullanımı gündüz saatlerinde de normal bir araca göre daha farklı olduğu için gece de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken daha fazla nokta vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • kamyon ve tır kullanırken, gece saatlerinin gelmesi beklenmeden far ayarları yapılmalıdır. Far diğer sürücülerin aracı fark etmesi için en önemli etkendir. Özellikle gece yolculuklarında kamyon ve tır şoförlerinin ön ve arka far sinyal lambalarını kontrol etmeden yola çıkmamaları önerilir.
  • Far konusuyla alakalı başka bir teknik bilgi ise uzun farların kullanımıdır. Bu noktada gece yolculuklarında uzun farların devamlı kullanımı, karşıdan gelen araçların görüşünü engelleyebilir.
  • Gece kamyon ve tır şoförlerinin kullanması gereken başka bir teknik ise takip mesafesiyle alakalıdır. Gündüz saatlerinde bile kazaların çoğu takip mesafesinin ayarlanamaması sebebiyle yaşanmaktadır. Karanlık diğer araçların hızının anlaşılabilmesini ve aradaki mesafenin kontrolünü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle takip mesafesi gece yolculuğu yapan her araç gibi kamyon ve tır şoförleri için de hayati bir öneme sahiptir. Yalnızca diğer araçlar için değil karanlıkta yolda karşılaşılabilecek levhaların, onarım çalışmaları gibi durumların fark edilebilmesi için de takip mesafesi korunmalı ve mümkün olduğunca artırılmalıdır.
  • Yorgun ya da uykulu bir kamyon veya tır şoförü kesinlikle direksiyon başına geçmekten kaçınmalıdır. Dinlenme zamanlarını göz ardı etmemelidir.
  • Kamyon ve tırların aynalarının kirli, lekeli olması  gündüz ve gece farketmeksizin görüşü kısıtlayacaktır, fakat gece karanlık faktörü de olması sebebiyle yolculuğa başlamadan aynaların temizliğine dikkat etmek gereklidir. 
  • Güvenli gece sürüşüyle ilgili bir başka teknik detay, matlaşan farların eski haline döndürülmesi ile ilgilidir. Matlaşan farları eski haline çevirmek için gerekli en basit teknik diş macunudur. Diş macunu gibi çok basit ve hesaplı bir malzemeyle, farlar kolaylıkla eski haline gelir. 

Kamyon ve Tırlar Gece Hangi Yolları Kullanabilirler?

Kamyon ve tırların gece trafiğe çıkmak için dikkat etmesi gereken bazı saatler ve yollar vardır. Bu saat ve yollar trafiğin durumuna veya o bölgedeki araçların sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Taşıdıkları malzemelerin tehlikeli madde olması durumunda, kamyon ve tırlar gece 02.00 ile 06.00 saatleri arasında şehir içerisindeki yolları kullanabilmektedir.  Bunlara ek olarak kamyon ve tırların gece yolculuklarında çok dar, kavisli yolları kullanmaları önerilmez. Bu tarz araçların, özellikle gece saatlerinde daha düz yolları tercih etmesi güvenli olacaktır. 

Bunları da beğenebilirsiniz