Sürüş Deneyimi

Kamyonlarda Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılabilir?

Kamyonlar söz konusu olduğunda küçük farklılıklarla yakıt tüketiminde büyük oranda olumlu etki yaratmak mümkündür. Aynı zamanda uygulanacak bazı sürüş teknikleri ile, her yıl yüzlerce lira yakıt tasarrufu sağlayabilir, yol güvenliğini artırarak aracınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler kamyonlarda yakıt tüketimini azaltma konusunda size yol gösterecektir:

Yavaşça Hızlanın

Gaz pedalına yüklenip ani hızlanma alışkanlığı yakıt tüketiminin gereğinden fazla artmasına neden olur. Bu nedenle yol açık olsa bile aracınızı yavaşça hızlandırarak yakıt tüketimini azaltabilirsiniz.

Sabit Hızı Koruyun

Hızınız bir yükselip bir düştüğünde araç daha fazla yakıt tüketir ve gerekenden daha fazla para harcarsınız. Bunun yerine koşulların elverişli olduğu yollarda, sabit bir hızla ilerleyin. Böylelikle araç fazladan enerji harcamaz ve yakıt tüketimi de bu sayede azalır.

Trafiği Gözlemleyin

Trafiğe çıktığınızda iyi bir gözlem yapmak da yakıt tasarrufuna katkıda bulunmaktadır. İlk kural aracınız ve öndeki araçla olan mesafeyi korumaktır. Yayaların ve diğer taşıtların neler yaptığını yakından inceleyip,sonra ne yapacaklarını düşünerek, hızınızı olabildiğince sabit tutabilir ve daha az yakıt tüketebilirsiniz.

Yüksek Hızdan Kaçının

Hız sınırını koruyun ve yakıt tasarrufu sağlayın. Çoğu otomobil, kamyonet ve SUV, saatte 50 ila 80 km arasında giderken yakıt tasarrufu sağlar. Bu hız değerlerinin üstünde, araçlar daha fazla yakıt tüketirler. Örneğin, saatte 120 km hızla giden bir araç, saatte 100 km hızla giderken tükettiğinden %20 daha fazla yakıt tüketir.

Yavaşlamak İçin Freni Kullanmayın

Araç frenini her kullandığınızda, ileriye doğru ivme kaybedersiniz. Trafiğin nasıl ilerlediğine bakarak, yavaşlama zamanı geldiğinde yakıtınızı korumak için fren kullanmak yerine ayağınızı gaz pedalından çekerek yavaşlayabilir ve yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Lastik Basıncını Her Ay Ölçün

Lastikler aracın ilerlemesini sağlayan ve yol ile temas eden tek noktasıdır. Bu nedenle yakıt tüketiminde de önemli bir yere sahiptir. Kamyon kullanırken daha az yakıt tüketmek istiyorsanız lastik basıncını her ay en az bir kez ölçün ve lastiklerin doğru hava basıncında olup olmadığını kontrol edin.

Bunları da beğenebilirsiniz