Lastik Hakkında Her Şey

Kaplama Nedir?

Kaplama işlemi lastikler için uygulanan bir yenileme olarak da düşünülebilir. Lastik kaplaması ile aşınmış olan lastik sırtı yenilenmektedir. Böylelikle lastiğin kullanım süresi artmakta ve performansı da aynı düzeyde korunmaktadır. Lastik kaplaması sonrasında lastikler performansından herhangi bir şey kaybetmez ve servis koşullarında kullanılmaya devam eder. Gelişen lastik teknolojisi sayesinde ise eskiden sadece bir kez kaplama işlemi gerçekleştirilen lastiklere günümüzde birkaç kez kaplama yapılabilmektedir. Lastik kaplaması genellikle kamyon, otobüs ve iş makinası gibi ağır vasıta araçlara uygulanmaktadır. Kaplama, sıcak kaplama ve soğuk kaplama olarak ikiye ayrılır. Türkiye’de çoğunlukla soğuk kaplama yapılmaktadır.

Lastikte Soğuk Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama işleminin yetkili ve UN/ECE R 108 ve R 109 standartlarına sahip olan tesislerde yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu standartlara sahip tesislerde kaplanan lastiklerden yeni bir lastikten alınan performansa yakın bir performans alınabilir. Kaplama işlemi sırasında ana hatlarıyla şu adımlar izlenmektedir:

  • Kullanılmış lastiğin sırt bölgesi tıraşlanır ve temizlenir.
  • Hazır kaplama sırt kauçuğu lastik gövdesi üzerine çeşitli kimyasallarla uygulanır.
  • Son işlemde lastik otoklav olarak adlandırılan özel fırınlarda pişirilmeye bırakılır. Kauçuk otoklavda piştiğinde lastik sırtı ve gövdesi birbirine kaynamış olur.
  • Pişirme işleminin ardından yapılan son kontrollerden sonra soğuması için 24 saat bekletilen kaplanmış lastik kullanıma hazır olarak araca takılır.

Kaplama İşlemi Neden Yapılır?

Lastiklerde kaplama işleminin yapılması için birçok neden bulunmaktadır:

  • Eskimiş lastiklerin yeni lastiklere yakın birperformans sergilemesi ve lastiği güvenli hale getirerek daha uzun ömürlü bir kullanım sağlamak.
  • Filolarda işletme maliyetlerini düşürmek.
  • Aynı lastiğin birden fazla kez -kullanılması ile daha az ham madde tüketilmesi ve beraberinde çevreye olumlu bir etki sağlamak.
  • Ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) oluşumunu azaltmak.

Lastik Kaplaması Güvenli Midir?

Yeni lastiklerin bakımlarının zamanında yapılmasına ek olarak, lastik kaplamasının uygun diş derinliği sürecinde yapılması oldukça önemlidir. Kaplama ile lastikler daha uzun süre kullanılabilirken, ikinci, hatta üçüncü bir ömür de sağlanabilmektedir. Böylelikle maliyet düşmekte ve lastiklerin performansı da korunmaktadır. Ancak lastik kaplamasının güvenli olabilmesi için UN/ECE R 108 ve R 109 standartlarına sahip olan tesisler tercih edilmelidir. Uzman olmayan kişiler tarafından ya da eski makinelerle yapılmış kaplamalarda istenmeyen sorunlar oluşabilmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz