Lastik Hakkında Her Şey

Kar Zinciri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mevsim koşulları yolların ve araçların durumunu etkilemektedir, özellikle de karlı ya da buzlu yollar araç hakimiyetini zorlaştırabilmektedir. Bu gibi durumlarda kışın yola çıkmadan önce o gün için havanın nasıl olacağına dair bilgi almak ve tedbirli davranmakta fayda vardır. Kar zinciri ve lastiği kullanmak bu tedbirlerin  başında gelir. Peki kar zincirleri hakkında yeteri kadar bilgimiz var mı, birlikte inceleyelim.

Kar Zinciri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kar zinciri özellikle kış mevsiminin yoğun geçtiği şehirlerde lastiklere takılması gereken gereçlerden biridir. Kış mevsiminde yollarda kar ve buzlanma olması durumunda yol tutuşunu artırabilmek için mutlaka kullanılması gereken bir ekipmandır. 

Aracınızda kış lastiğinin olması, kar zinciri takılmasına engel değildir. Aşırı karlı ve yoğun yağışlı bölgelerde mutlaka kış lastiği ile birlikte kar zinciri kullanılmalıdır. Yoğun kar yağışı görülen bölgelerde kar zinciri takılması zorunlu tutulmaktadır. Şehirler arası yük taşıyan ya da yolcu taşımacılığı yapan ticari araçların kar zinciri kullanması zorunlu hale getirilmiştir. 

Pek çok sürücü kış lastiği aldığında kar zincirlerinin lastiğe zarar vereceğini düşünmektedir. Eğer aracınızda kış lastiği varsa kar zinciri zarar vermez, fakat yaz lastiği üstüne zincir takarsanız lastikler zarar görebilir.

Eğer kar olmayan bölgelerde zincir takarsanız yeni lastikler için de yıpratıcı olabilmektedir. Bu nedenle sadece yoğun yağışlı yerlerde ya da buzlanma olan bölgelerde kar zinciri kullanılmalıdır.

Kar Zinciri Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kar zinciri seçiminde en önemli nokta alacağınız zincirin lastiğinize uygun boyutta olup olmamasıdır. Doğru zincir seçimi için lastiklerin çapını bilmeniz gereklidir ve kar zinciri bu çapa göre seçilmelidir.

Zincir, yol tutuşunu en üst seviyede tutmak için ve buzlanma olduğunda arabanın herhangi bir şekilde kaymasını önlemek adına tekerleklere doğrudan takılır. Eğer aracınız önden ya da arkadan çekişli ise iki adet zincir almanız yeterlidir. Arabanızın önden çekişli mi yoksa arkadan itişli mi olduğuna göre zinciri ilgili lastiğe takmanız gerekir. Önden çekişli ise ön lastiklere, arkadan çekişliyse arka lastiklere zincir takılmalıdır. Aracınız dört çeker ise dört lastiğe birden zincir takmanız gerekir.

Kar Zinciri ile Kaç Km Hızla Gidilir?

Kar zincirini aracınıza taktıktan sonra maksimum hızınız 50 km olmalıdır. Bu hızın üstüne çıktığınız takdirde zincirleriniz kopabilir. Dolayısıyla kar zinciri taktığınızda aşırı hız yapmamalı ve belirtilen hız limitinin üstüne çıkmamalısınız.

Kar Lastiği Takılması Durumunda Kar Zinciri Takılmalı mı?

Kar lastiği takıldığında eğer yoğun kar yağışı ve buzlanma olan bir bölgede değilseniz kar zinciri takmanıza gerek yoktur. Fakat kar yağışının ve buzlanmanın yoğun bir şekilde gerçekleştiği mevsim koşullarının olduğu bölgelerde kar lastiğinin üstüne kar zincirinin takılması zorunludur. Ayrıca yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçlar da kar zinciri takmak zorundadır.

Bunları da beğenebilirsiniz