Lastik Hakkında Her Şey

Kış Lastiği Nedir ve Ne Zaman Takılır?

Türkiye’de kış mevsimde, olumsuz hava şartlarıysa karşılaşsak ve trafik durma noktasına gelse de suçlanacak olan hava koşulları değil, hazırlık eksikliğimizdir. Kendinizi ve aracınızı kış aylarına hazırlamaya yönelik en etkili yöntemlerde biri mevsimine uygun lastik kullanımıdır. Peki, kış lastiği nedir, hangi şartlarda kullanılır ve bize hangi faydaları sağlar?

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği denilince insanların aklına kar yağdığında takılması gereken bir lastik olduğu gelmektedir. Ancak bu sen derece yanlış anlaşılan bir durumdur. Kış lastikleri buz lastiği veya kar lastiği değildir. Lastiği çevreleyen herhangi bir metal çivi bulunmamaktadır. Kış lastiklerinin tasarlanma amacı ise sıcaklıkların düşük olduğunda ve yollar kaygan olduğunda kullanılmasıdır. Yaz lastiklerine göre kar ya da buz üzerinde çok daha etkili ve güvenli bir sürüş sunar. Sıcaklık koşulları +7 derecenin altında, ıslak ve kuru hava koşulları mevcutken araca daha fazla kavrama ve çekiş sağlamaktadır. Bunun yanı sıra biriken suyu temizlemede çok daha iyi olduklarından yaz lastiklerine göre daha güvenlidirler.

Kış lastikleri Nasıl Çalışır? Yaz Lastiklerine Göre Ne gibi Farkları Vardır?

Kış lastikleri ile yaz lastiklerini ayıran bazı yapısal farklar bulunmaktadır. Bunlardan ilki sırt deseninde bulunan çokça oluk veya yivdir. Bu oluklar veya yivler, zeminde temas ettiği suyu yerinden çıkarmasına ve lastiğin karı veya buzu daha kolay tutmasında önemli rol oynamaktadır. Yaz lastiklerinden ayrılan bir diğer özelliği ise içinde bulundurduğu Slika yani Silikon Dioksit’tir. Slika, kum ve kayaların ana bileşiminden oluşmaktadır. Kış lastikleri içinde bulundurmuş olduğu Slika sayesinde donma sıcaklıklarında dahi yumuşak ve esnek kalmaktadırlar. Yumuşak ve esnek özellikleri, yolu daha iyi kavramışına olanak sağlar.

Karlı zeminde kış lastiklerinin fren mesafesini %15 oranında azalttığını da göz önünde bulundurduğumuzda hayatımızda son derece önem arz etmektedir. Karlı ve buzlu hava koşullarında kış lastiklerinin doğru kullanımı sayesinde ciddi kazaların önüne geçilebilmektedir.

Kış Lastiğine Ne Zaman Geçilmeli?

Yasal zorunluluğu bulunmayan araçların kış lastiği kullanımı için kesin bir tarih söylenemez. Kış mevsiminin yaşandığı tarihlerin bölgeden bölgeye değişmesi sebebiyle kış lastiklerinin kullanılması gereken tarihler değişiklik gösterebilir. Hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanılmaya başlanılmalıdır. Aynı zamanda, sıcaklık +7 derecenin üzerine çıktığında kış lastikleri çıkarılmalıdır.

Türkiye’de kış lastiği kullanımına başlamak için genel olarak Ekim ayı tavsiye edilmektedir. Ancak yasalara yani kış lastikleri regülasyonuna göre araç ve bölge sınıflandırılmasında kış lastiği takması zorunlu olan araçların “1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında arasında kalan dört aylık dönemde” kış lastiklerinin kullanımı zorunludur. Ayrıca kış lastiği takma zorunluluğunun sona erdiği tarihler hava koşullarına göre 1 ay uzatılabilir.

Yurt Dışında Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Ülkemizde olduğu gibi Avrupa’daki pek çok ülkede kış aylarında kış lastiklerinin kullanımı zorunludur. Ancak mevsimsel farklar sebebiyle ülkelerin kış lastiklerinin kullanım tarihleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden yurtdışına seyahat etmeden önce gideceğiniz ülkenin hava koşullarını ve yasalarını önceden kontrol etmeniz güvenliğiniz için çok önemlidir.

Kış Lastiği ve Lastiklere Kar Zinciri Takılması Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kış lastiği ve kar zincirleri aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de birbirleri yerine kullanılması doğru değildir. Kar zincirlerinin sadece yoğun kar yağ bölgelerde bir süre için kullanılması tavsiye edilir. İhtiyaç dışında kullanılması halinde araca zarar verebilir. Kış lastikleri ise hava koşullarının +7 derecenin altında olduğu her türlü hava koşullarında etkili bir güvenlik önlemidir.

Yaz Aylarında Kış Lastikleri Kullanılabilir mi?

Kış lastiklerini yaz aylarında kullanmamınız için herhangi bir yasal sebep bulunmamakla beraber bu durum kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kış lastiğinin kış ayları için özel bir kullanım durumu sunarken yaz aylarında lastik için aranan kriterleri sağlamamaktadır. Kış lastikleri, yaz lastiklerine göre sıcak hava koşullarında daha az yol tutuşu ve çekişi sağlamaktadır. Bu durum sürüşünüzü daha az güvenli bir hale sokabilir. Özellikle yaz aylarında çok hızlı aşınan kış lastikleri, kullanışsız hale gelebilir ve bu durum size maddi açıdan olumsuz yansıyabilir. Tavsiye edilen ise sıcaklıklar tekrar yükselip +7 derecenin üzerine çıkmaya başladığında kış lastiklerini çıkarmak ve onları gelecek kışa kadar muhafaza etmektir. 

Bunları da beğenebilirsiniz