Lastik Hakkında Her Şey

Lastiğin Patlak Olduğunu Nasıl Anlarız?

Araç lastiklerinde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de lastiğin patlamasıdır. Genellikle lastikte meydana gelen hasar, bir anda havanın tamamen inmesine neden olmaz. Bunun yerine lastik yavaş yavaş inmeye başlar ve genellikle lastiğin patladığı sonra fark edilir.

Herhangi bir lastik patlamasına karşı hazırlıklı olmak çok önemlidir. Lastik patlamışsa bazı işaretlerle bunu anlamak mümkündür. Eğer sürüş sırasında lastik patlamışsa, sürücü direksiyon başındayken bunu hissedecektir. Genellikle lastiğin patlaması sonucu oluşan ses bunu anlamayı sağlayabilirKimi zaman da hangi tekerdeki lastiğin patladığına bağlı olarak aracın o tarafa doğru çekildiği de hissedilebilir.

Yollarda bulunan yabancı maddelerin üzerinden geçmek delinmelere neden olabilmektedir. Aynı zamanda yoldaki büyük çukurlara yüklü olarak yüksek hızda girmek lastik patlamasına neden olabilmektedir.

Lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmeyen sürücüler, lastiğin patlaması söz konusu olduğunda çok daha şanssız olabilirler. Basıncın yeterli olmadığı durumlarda lastik aşırı derecede hasar görebilir ve patlayabilir. Bu nedenle lastiklerin hava basıncı düzenli kontrol edilmelidir.

Bunları da beğenebilirsiniz