Lastik Hakkında Her Şey

Lastik Etiketleri Yenilendi

Lastik etiketleri, kullanıcıların satın alma sürecinde yakıt tasarrufu,  ıslakta tutunma performansı ve gürültü düzeyi açısından en uygun lastiği güvenle seçebilmesine olanak sağlar. 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye ve Avrupa Birliği’nde satılan tüm lastiklerde yeni AB etiketleri zorunlu hale gelmiştir. Bu sayede ağır vasıta araçları dahil tüm lastik çeşitlerinde gerekli bilgiye kolayca erişmek mümkün. 

Yeni Etikette Neler Var?

Etiketin en başında tedarikçi adı, lastik tipi, sınıfı ve ebadı yazılı. Bunların yanında eski etiketlere ek olarak bir kare kod bulunuyor. Bu kodu telefonla okutarak lastik hakkında çok daha fazla bilgi edinmek mümkün. AB ürün veri tabanının kamuya açılmış bölümüne ya da lastik tedarikçisinin internet sitesine yönlendirilerek bu bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca bu kare kod ile lastik etiketinin dijital bir kopyasına ulaşma imkanı da sağlanıyor.

Etiketin orta bölümünde lastik hakkında iki temel bilgiyi içeren bölüm bulunuyor. Sol tarafta yakıt verimliliği, sağ tarafta ise ıslak yol tutuş sınıfı A’dan E’ye kadar sınıflara ayrılmış durumda. Sınıflandırmada, A harfi en yüksek ve E en düşük etiket değerini temsil ediyor.

En alt kısımda ise lastiğin diğer özelliklerine göre değişen işaretler görmemiz mümkün. En başta A, B ve C olmak üzere üç aşamalı bir  sınıflandırma ile belirtilen Dış Yuvarlanma Gürültü Sembolü bulunuyor. Burada, ilgili lastiğin üreticisi tarafından ölçülen dış gürültü seviyesi  etiket üzerinde desibel cinsinden gösteriliyor. 

Son olarak etiketin alt kısmında, Dış Yuvarlanma Gürültü Sembolü ile birlikte başka semboller de görebilirsiniz. Bunlar lastiğin ekstra özelliklerine işaret etmektedir. Kış Lastiği Sembolü ile ürünün kış lastiği özelliği de barındırdığını gösteriyor. Buz Lastiği Sembolü ise aynı şekilde ürünün buzlanmalara karşı özel olarak üretildiğine işaret ediyor. 

Tüm bu bilgiler ışığında, yeni lastik etiketleri ile araçlara uygun lastikleri seçmek ve lastikleri birbirleri ile kıyaslamak çok daha kolay ve hızlı hale gelmiş oldu.

Bunları da beğenebilirsiniz