Lastik Hakkında Her Şey

Lastik Nasıl Daha Uzun Ömürlü Kullanılabilir?

Araç lastiklerinin ne kadar süre kullanılabileceğine dair net bir şey söylemek mümkün değildir. Lastiğin kullanım ömrü, araç kilometresinin yanı sıra, sürücü alışkanlıkları, iklim ve yol koşulları gibi birçok faktöre bağlıdır.

Lastiklerin Yaşlanma Süreci

Doğru kullanım için üretim tarihi üzerinden 10 yıl geçmiş olan lastiklerin kullanılmaması gerekmektedir. Bu tip lastiklerde çevresel koşullar ve kauçuk malzemelerin yaşı nedeniyle lastiğin kısa süre içinde zarar görme ihtimali yüksektir.

Ayrıca uygun saklama koşullarında, üretim tarihi üzerinden 5 yıl geçmiş olan lastiklerin kullanım öncesi kontrol edilmesi ve herhangi bir risk taşımadığından emin olunması gerekir.

Lastikler, yanlış bakım veya kullanıma maruz kaldıklarında daha hızlı yaşlanacaktır. Bu tip durumlarda görsel muayene ile tespit edilemeyen iç hasar meydana gelebilir. Darbeler, delinmeler ve uygun olmayan lastik onarımları, lastiklerde kalıcı hasara neden olabilir.

Lastiklerin Ömrünü Uzatmak İçin Yapılabilecekler

Maksimum lastik ömrünü sağlamak için lastik bakımınızın düzenli olarak yapılması önemlidir. Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Lastik basıncınızı ayda en az bir kez kontrol edinve aracınızdaki tüm lastiklerin eşit olarak şişirildiğinden emin olun.

Lastiğe batmış bir çivi ya da yabancı madde havanın hızlıca boşalmasına neden olmayabilir, ancak lastik basıncının azalmasına sebep olabilir. Bu nedenle lastiğinizi düzenli aralıklarla görsel olarak inceleyin. Ani bir lastik inmesi sorunu ile karşılaşmamak için, gözlemleriniz sonrasında tespit ettiğiniz küçük kesikleri ve delikleri onartın.

Aracınızın mekanik (piyasada ön düzen ve rot ayarı olarak bilinen) kontrollerini periyodik olarak yaptırın.

Bunları da beğenebilirsiniz