Lastik Hakkında Her Şey

Lastik Ömrünü Uzatan Faktörler Nelerdir?

Araçlarınızla uzun süre ve sağlıklı şekilde yolculuk yapabilmeniz için dikkat edilmesi gereken birçok etmen bulunmaktadır. Doğru tercihlerin yapılması hem tasarruf hem de güvenlik için oldukça önemlidir. Bu tercihlerin ilk sırasında ise lastik gelmektedir. Ağır vasıta araçlarınızın lastik ömrünü uzatmak ve lastiklerden en yüksek performansı alabilmek, bazı noktalara dikkat ettiğiniz sürece mümkündür. Bu noktalara gerekli önemi göstererek lastiklerin ömrünü uzatabilirsiniz.

Lastik ve Yük İlişkisi

Lastik aşınmasının en önemli etmenlerinden biri taşıdığı yüktür. Yük arttıkça lastikler üstündeki basınç artacağı için aşınma daha hızlı gerçekleşmektedir. Aynı zamanda araçların yüklenme şekli de uzun yolculuklarda önemli sonuçlar doğurmaktadır. Aracın yüklenmesinde tekerlekler üzerine dağılacak ağırlığın eşit tutulması önemlidir. Bazı lastiklerin sürekli daha az ya da daha çok yük altında kalması o lastiklerin aşınma hızını değiştirmektedir. Bu sebeple böyle durumlarda bazı lastiklerinizin daha hızlı aşındığını görebilirsiniz. Öte yandan aracın itme gücü de lastikler üzerinde bir yük teşkil etmektedir. Motorun hareket gücünü yola nakleden çeker akslardaki ikili lastiklerin yaygın olarak kullanıldığı düşünülürse bu lastiklerin aynı güce sahip olmasının ne kadar önemli olduğu da anlaşılmaktadır. Bu yüzden aynı yükü taşıyan lastiklerin marka, ebat ve desen gibi konularda birbirlerine eş olması gerekmektedir.

Hız Lastik Ömrünü Nasıl Etkiliyor?

Lastik ömrünü etkileyen bir diğer önemli faktör ise hızdır. Lastiklerin ömrü, sürtünme ve ısınmaya maruz kaldıkları oranda kısalmaktadır. Aracınızın hızı arttıkça lastiğin sürtünme ile kazanacağı ısıdan alacağı hasar da artacaktır. Bu nedenle araç kullanırken belirlenen hız standartlarda kalmak ve hızın yüksek olması gereken durumlarda yükü buna göre ayarlamak aracınızın lastik ömrünü uzatacak yöntemlerdir. 

Lastik Basıncı ve Araç Mekaniği

Lastiklerin basınç değerleri hem konforlu hem de güvenli bir yolculuk için düzenli kontrol edilmelidir. Aracın yükünü lastiğin basıncı taşımaktadır. Bu sebeple lastikte bulunan toplam ağırlığın gerektirdiği oranda lastikte basınç da olması gerekir. Olması gerekenin altında ya da üstünde basınç ile yola çıkmanız lastiklerin düzensiz şekilde aşınmasına sebep olur. Böylece, düzensiz aşınma oluşacak ve  lastiğin performansı düşecektir.

Değişken yük ve hızda lastiğinizin hangi basınçta olması gerektiğine buradaki tablodan ulaşabilirsiniz. 

Ayrıca araç mekaniği de lastiklerin ömrünü doğrudan etkiler. Üretimde belirlenen mekanik ayarların araç kitapçıklarından öğrenilip uygulanması gerekir. Kamber, kaster ve toe ayarları gibi aracın dinamiğini etkileyen konularda da yaşanacak eksiklikler lastiklerin ömrünü kısaltacaktır.

Sürüş Stili

Elbette yolculuk boyunca olan sürüş stiliniz de lastik ömrünü etkileyecektir. Bu yüzden araç kullanırken ani fren, ani kalkış, yüklü taşıtlarda aşırı hız ya da virajlarda yeterince yavaşlamamak gibi hatalar birçok tehlikeyi beraberinde getireceği gibi lastik ömrünü de kısaltır. Eğer uzun yol şoförüyseniz dikkat edeceğiniz iklim şartları, yol kalitesi ve virajlar birçok konu da bulunmaktadır. Ancak dikkatli ve kurallara uyarak yapılan bir yolculuk ile lastiklerden en iyi performansı alabileceğinizi unutmamalısınız.

Bunları da beğenebilirsiniz