Lastik Hakkında Her Şey

Lastik Psi, Kpa ve Bar Farkı

Lastik hava basıncı her türlü yolculuk için araçların konforunu ve güvenliğini etkileyen önemli bir etmendir. Bunun yanında her araç için farklı bir değerin geçerli olduğunu unutmamak gerekir. İster şehir içi araçları olsun ister uzun yola çıkan araçlar olsun, lastik hava basıncı araçların modellerine göre farklılık gösterir. Bu yüzden doğru hava basıncı ve hava Psi verilerini kullanmak büyük önem taşır.

Lastik Hava Basıncı (Psi) Değerleri Nereden Öğrenilir?

Binek araçların uygun lastikler için gerekli hava basıncı değerleri, sıfır araç satın alınmaları durumunda yanlarında verilen kullanma kılavuzu içinde belirtilmektedir. Eğer aracınız sıfır değilse ya da kullanma kılavuzunu kaybettiyseniz de bu değerleri öğrenmenin bir yolu var. Araçların ön şoför kapısının iç tarafında, yakıt depo kapağının içinde ya da bagaj içi gibi farklı noktalarda her model için lastik boyutlarına göre hangi basıncın kullanılması gerektiği yazılıdır. Fakat söz konusu ticari araçlar olduğunda durum farklılık gösterir. Ticari araçlarda yüke göre basınç uygulanır ve her yük şartına göre hava basınçları değişir. Ticari araçlar için hava basınç değerlerini bu amaçla geliştirilmiş yük-basınç tablolarından öğrenebilirsiniz.

Bar, Kpa ve Psi Farkı

Araçların lastiklerindeki basıncı belirten Bar, Kpa ve Psi olarak isimlendirilen üç değer bulunur. Bunlardan Bar değerinin kısaltması b’dir ve Kilo pascal değerinin kısaltması ise Kpa dır .Buiki değer özellikle Avrupa tarafından kullanılan basınç değerleridir. Psi ise ülkemizde ve aynı zamanda geniş bir alana yayılmış olsa da bazı bölgelerde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında ülkemizde ikinci olarak en yaygın kullanılan hava ölçüm birimi ise bardır.

Aracımızın lastikleri için hava basınç değerinin bar cinsinden verilmesi ve lastik şişirme noktasındaki makinelerin Psi ile çalışması gibi durumlarda iki değer arasında geçiş yapabilmemiz gerekir. Aslında bunu oldukça basit bir matematiksel hesabı var. 1.0 bar 14.5 Psi değerine denk gelmektedir. Ülkemizde çok kullanılmasında 1 bar 100 Kpa değerine denk gelmektedir.

Ülkemizde lastik hava basıncını Psi ile ölçme alışkanlığı yerleşmiştir. Bu yüzden Türkiye’de tüm benzincilerdeki hava basıncı makinelerinde Psi değerlerini görürsünüz. Fakat bu ölçümlerde benzincilerdeki makineler yerine özellikle bir lastikçiye düzenli bakım yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.

Araçtaki Tüm Lastiklerin Basıncı Aynı mı Olmalı?

Hangi araç/lastik grubu olursa olsun; binek, hafif ticari yada ağır ticari araç lastiklerinde esas olan bir lastik üzerine ne kadar yük geldiğidir. Aracın üzerindeki toplam yükün akslara dağılım farklılıkları bilinmektedir. Bu durumda ön aks, çeker aks yada treyler aksları basınçlarının farklı olması kaçınılmazdır.

Bunları da beğenebilirsiniz