Lastik Hakkında Her Şey

Lastik Yük Endeksi Nedir? Neden Önemlidir?

Araç lastiği seçerken dikkat etmeniz gereken birçok farklı nokta var. Lastiğin ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde seçilmesi kadar aracınız için doğru değerlere sahip olması da büyük önem taşıyor. Yapacağınız araştırmalar karşınıza belki de daha önce hiç duymadığınız terimler ve değerler çıkarmıştır ve büyük ihtimalle bunların bir yerinde lastik yük endeksi ile de karşılaşmışsınızdır. Peki lastik yük endeksi nedir? İşte aracınızın lastikleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için sormanız gereken bu soruyu sizler için yanıtladık.

Lastik Yük Endeksi Nedir?

Araçlarınız en basitinden bir yolcu arabası ya da büyük bir yük taşıma bineği olsun, daima üretim esnasında belirlenen değerlere tabidir. Mühendislik gereği sağlıklı bir yolculuk yapabilmeniz için aracın kaldırabileceği gücün bir sınırı vardır. Lastikler için de durum böyledir elbette. Aracınızın yapabileceği en yüksek hızla seyrederken taşıyabileceği en yüksek ağırlık miktarını gösteren değere lastik yük endeksi denir. Bu değer genellikle iki ya da üç haneli bir sayıdır ve lastiğinizin yan yüzünde görebilirsiniz. Üreticiler tarafından araçların en büyük yükü taşıyan dingilleri baz alınarak yapılan hesaplamalar sonucu yük kapasitesi hesaplanır ve bu değer lastiğinizin hız endeksi ile direk ilişki içindedir.
Lastik yük endeksi ile bir lastiğin üstüne yüklenmesi gereken en fazla ağırlığı öğrendikten sonra bu değeri kullanarak aracınızın toplam bürüt ağırlığın gelebileceği en yüksek noktayı da hesaplamak mümkündür. Bu yüzden aracın üretici firmasının tavsiye ettiği değerlere uygun lastikler seçmelisiniz.

Yük Endeksi Neden Önemlidir?

Yeni lastikler alırken elbette amacınız sürüş kalitenizi arttırmak hem güvenli ve konforlu hem de daha ekonomik yolculuk etmektir. Bunları sağlayacak en önemli nokta araca aldığınız lastikler olacaktır. Doğru lastik seçimi ile aracınızı uzun süre sorunsuzca kullanabilirsiniz. Fakat üretici firmanızın belirlediği lastik yük endeksinden daha düşük değerlere sahip lastikler kullanmanız kısa ve uzun vadede birçok sıkıntıya kapı açmak anlamına gelecektir. Böyle bir durumda öncelikle yeterli endekse sahip olmayan lastikler çok daha kolayca ve hızlı bir şekilde aşınacaktır. Bu da elbette masraf anlamına gelir. Ayrıca bu durum trafiği ve can güvenliğinizi de tehlikeye atar. Üstüne değerinden fazla yük binmiş lastikler yolculuk anında patlayabilir ve direksiyon hakimiyetinizi kaybedebilirsiniz. Bu tehlikeler baş göstermeden bile aracınızın yol tutuş kalitesi azalacak ve sürüş konforunuz bozulmuş olacaktır. Ayrıca yanlış yük indeksine sahip lastiklerle kaza yapmanız halinde sigorta şirketlerinden de ödeme alamazsınız.

Bunları da beğenebilirsiniz