Sürüş Deneyimi

Otonom Tır ve Kamyon Nedir?

Teknoloji dünyasını ve motorlu araç dünyasını heyecanlandıran gelişmelerden biri de son dönemde otonom araç modelleri oldu. Tır ve kamyon sektöründe önde gelen birçok marka, otonom araçlar için yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Yazımızda, otonom tır ve kamyon modelleriyle ilgili bilgileri ve bu alandaki gelişmeleri bulacaksınız.

Otonom Tır ve Kamyon Nedir?

Otonom araç kavramı, robot araba ya da sürücüsüz araba kavramlarıyla da anılıyor. İnsan gerektirmeyen ya da çok az insan etkisiyle yol alabilen otonom araçlar, birçok sensörle donatılmış sistemlerle geliştirilmiş araçlardır. Otonom tır ve kamyonlar da bu araçların kapsamında yer alır. Sensörler, akıllı programların da desteğiyle işaretleri, yolu ve taşıtları analiz eder. Böylece otonom araç, güvenli bir sürüş gerçekleştirir.

Otonom sürüş kavramı ise araçların otonom şekilde hareket etmesini karşılayan bir kavram. Otonom sürüş için iki ayrı seviyeden söz etmek mümkün:

1. Yarı Otonom Sürüş

Bu sürüş biçiminde insan müdahalesi gerekir. Sürüş sırasında hız ve manevra gibi birçok kararı insan verir ancak işi yapan yine otonom sistemdir. Mercedes, Tesla ve BMW gibi birçok marka bu sürüş özelliğine sahip araçlar üretmeye başlamıştır.

2. Tam Otonom Sürüş

Komutlarla, insan olmadan gerçekleşen sürüş biçimine tam otonom sürüş adı verilir. Bu sürüş biçiminde insan olsun ya da olmasın sürüş işlemi gerçekleşir. Uzmanların bazılarına göre tam otonom sürüş, manuel sürüşe göre daha iyi bir sürüş sağlamaktadır.

Otonom Tır ve Kamyonların Özellikleri Nelerdir?

Otonom tır ve kamyonların en önemli özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gelişmiş kontrol sistemleri bulundururlar.
  • GPS, bilgisayar görüşü, odometre, radar gibi birçok donanıma sahiptirler.
  • Çoğu, 7 gün 24 saat yolda olabilme özelliğine sahiptir.
  • Bazı modellerde yapay zekânın sürüş yardımı, sürücünün işini kolaylaştırır.
  • Karasal lojistik alanında maliyetlerin düşmesine yardımcı olan araçlardır.
  • Bu araçlarda otonom sürüş özelliği günümüzde insan kontrolünde devam etse de gelecekte tamamen insansız sürüşlerin mümkün olacağı bildirilmektedir. 
  • Otonom teknolojisinin, bilgisayar korsanları gibi çeşitli tehdit unsurlarından dolayı hâlen geliştirilmesi söz konusudur.

Otonom Tır ve Kamyon Modelleri Nelerdir?

Otonom tır ve kamyon modelleri üreten ya da üretim çalışmalarına devam eden bazı önemli markalar ve tır/kamyon modelleri şunlardır:

1. Scania 

İsveç’teki tır üreticisi, Scania AXL adlı, tamamen otonom konseptli bir kamyon modeli üretti. Otonom tır üretim çalışmalarına ise devam ediliyor.

2. Baidu Deepway

Çin merkezli şirket Baidu Deepway, Xingtu adlı kamyon için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin amacı, seri hâlde otonom kamyon üretmek.

3. IVECO 

Otonom kamyonlar üretmek üzere otonom kamyon şirketlerinden biri olan Plus ile anlaşan IVECO, S-WAY model kamyonlarını tam otonom hâle getirmeyi planlıyor.

4. Einride

Ford Trucks ile iş birliği yapan İsveçli kamyon üreticisi Einride, Pos adlı sürücüsüz, elektrikli kamyonlarıyla son derece ilgi görüyor. 

Otonom Tır ve Kamyonların Doğaya Katkısı Nelerdir?

  • Otonom yani sürücüsüz tır ve kamyonlar yakıt alanında, insan enerjisi alanında verimlilik sağlar. Daha az yakıt tüketirler.
  • Özellikle elektrikli otonom araçlar, çoğunlukla sessiz çalışır ve gürültü yapmaz.
  • Elektrikli otonom araçlar zararlı gaz salınımı yapmaz. Hibrit otonom araçlarda ise zararlı gaz salınımı, benzinli araçlara göre oldukça düşüktür.

Otonom tır ve kamyonların gelecekte daha yaygın olacağını öngörmek mümkün. Bu araçların güvenli sürüş aşamasında soruna neden olmaması için teknolojik düzenlemeler sürüyor. Birçok otomotiv markasının bu tip araçlar için yatırım yaptığı gerçeği göz önüne alındığında otonom araçların geleceğiyle ilgili olumlu yorum yapmak doğru olacaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz