Filo Yönetimi

Römork Nedir?

Römork, büyük veya ağır yükleri taşımak için kullanılan bir araba veya başka bir araç tarafından çekilen tekerlekli bir konteynerdir. Temel olarak römorklar, genellikle motorlu bir araç tarafından çekilen, elektriksiz bir araçtır.

Römorkun Faydaları Nelerdir?

Römorkun birçok faydası bulunmaktadır fakat bu faydaların dördünü saymak gerekirse:

  1.     Daha İyi Hizmet Düzeyleri
  2.     Sürücüler ve Taşıyıcılar için Kolaylık ve Esneklik
  3.     Nakliyecilere ve Depo İşçilerine Kolaylık ve Esneklik
  4.     Azaltılmış Nakliye Maliyetleri

Römork Türleri Nelerdir?

Birçok römork türü bulunmaktadır. Bu türlerin birkaçını sizler için sıraladık.

Kuru Yük Vagonu Römorkları

Palet bazlı, kutulu veya gevşek ürünlerin sevkiyatı söz konusu olduğunda, kuru kamyonet römorklarleri gidilecek çözümdür. Tipik olarak 53 fitte ölçülen kuru kamyonet römorklari, bugün yollarda en yaygın olarak görülen römorklar türüdür.

Çoğunlukla, insanların her gün kullandığı eşyaları taşımak için kuru kamyonet römorkları kullanılır. Walmart, Target ve Procter & Gamble gibi dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları, stoklarını taşımak için kuru kamyonet römorkları kullanıyor. Giyim, bozulmayan gıda maddeleri ve ev eşyaları gibi stoklar genellikle kuru kamyonetlerle taşınır.

Bu römorklar, kutuya benzer şekilleri ve yükleme rıhtımının bölmesine geri dönme yetenekleri nedeniyle, bir yükleme rıhtımından çalışan herhangi bir gönderici/alıcı için ideal ekipman türüdür.

Malzemeleri güvende tutmak için kullanılan kapalı konteynerleriyle karakterize edilen bu römorklar, maksimum 42.000-45.000 pound ağırlık aralığına sahiptir. İçerideki yükün muhafazası ve zeminlerinin çok fazla ağırlığı taşıyamaması nedeniyle, bu römorklar (düz yatakların aksine) aşırı büyük yükleri taşımak için uygun değildir.

Bununla birlikte, kuru kamyonet römorkları, filosunu genişletmek isteyen herhangi bir şirket için çok yönlü ve uygun maliyetli bir yatırımdır.

Standart Düz Yataklı Römorklar

Kuru minibüse ek olarak, standart düz yataklı römorklar inanılmaz derecede yaygın bir römorklar türüdür. Birkaç farklı boyutta (24, 40, 45, 48 ve 53 fit dahil) olmalarına rağmen, 48 fit düz yataklı römorklar en sık kullanılanıdır.

Çok yönlülük, bu römorkların önemli bir özelliğidir. Genellikle çelik, inşaat ekipmanı, kereste ve diğer açık hava ürünlerini taşımak için kullanılan düz yatağın açık arkası ve yanları, forklift veya tavan vinci aracılığıyla kolay yükleme ve boşaltma sağlar.

Bu römorklar kullanılarak taşınan herhangi bir yükün maksimum yüksekliği ve genişliği 8 fit, 6 inçtir. Düz yataklı römorklar yerden 5 fit yüksekte duruyor ve maksimum 48.000 pound taşıma kapasitesine sahip.

Soğutmalı Römorklar (Reefer)

Adından da anlaşılacağı gibi, frigorifik römorklar (aynı zamanda reefer olarak da adlandırılır), sıcaklık kontrolü gerektiren herhangi bir yükü taşımak için tasarlanmıştır. Sıcaklık kontrolü ve yalıtımlı duvarları, onları bozulabilir eşyaları taşımak için uygun olan tek römorklar türü yapar. Meyve, ilaç ve dondurma gibi ürünler genellikle bu römorklar ile taşınır.

Güverte Römorkları

Düz yatakların tipik olarak yerden 5 fit yüksekte olduğu yerlerde, açılır güverte römorklar çok daha kısadır ve en alt noktalarında 3 fit, 6 inç ölçülerindedir. 53 fitlik versiyonda, bu römorkların üst ve alt güverte uzunlukları sırasıyla 10 fit ve 43 fit’tir.

Çok yönlülükleri ve daha uzun yükleri taşıyabilmeleri nedeniyle, basamaklı römorklar, dünya çapındaki taşıyıcılar arasında oldukça popüler bir seçenektir. Tarım ve inşaat malzemelerinin yanı sıra 10 fit, 2 inçlik tavanlarının altına uyan çeşitli makine türlerini taşıyan bu römorkları sık sık göreceksiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz