Filo Yönetimi

Taşıma İrsaliyesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Lojistik sektöründe birbirinden farklı taşımacılık türleri olsa da hem göndericiyi hem de alıcıyı korumak için bir belge ile kontrol altında olması önemli bir durumdur. Araç sahiplerinin sorumlulukları için taşımacılıkta önem arz eden taşıma irsaliyesi sayesinde herhangi bir hak durumunda veya olumsuz bir durumda özellikle başvurabilecekleri bir belge türü olması açısından dikkat çeker.

Nakliye ve taşımacılık sektöründe önemli olan taşıma irsaliyesi için detayları sizler için derledik.

Taşıma İrsaliyesi Ne Demektir?

Taşıma irsaliyesi, farklı kriterde olan birçok eşyanın veya malların taşınması sırasındaki ihtiyaç duyulan belgedir. Gerçek veya şirketler olarak tüzel kişilikler aracılığıyla gerçekleşen taşımacılık işlemlerinde araç sahipleri tarafından bir belge düzenlenmesi gerekir. Bu belge taşıma irsaliyesidir ve belli bir ücret karşılığında düzenlenir. Eşya taşıyanların sorumluluk olarak yükümlülüklerinden dolayı oluşturulur. Ticari bir yükümlülükten ziyade ücret alınarak taşınmasına dikkat edilir. Nakliye ve taşımacılık işlerinde yasal olarak mükellefler tarafından düzenlenir. En az iki taraflı düzenlenen bir belgedir. Basımında ve dağıtımında kullanılan kağıtlar ise yönetmelik gereği standart ölçülere sahip olur. Geçmiş yıllarda 28’e 20 ölçülerinde kullanılan taşıma irsaliyesi, sonrasında 14’e 20 ebatlarında kullanılmaya başlanmıştır.

Taşıma İrsaliyesi Ne işe Yarar?

Taşıma irsaliyesi, malın alıcıya teslim edilmesi üzerine ücreti mukabilinde taşıttırılması durumunda düzenlenen önemli bir evrak olduğundan nakliye işlemleri sırasında ve sonrasında vergi verilen durumlarda önemle takip edilir. Nakliyecilikte oldukça önemli bir yer edinmiştir. Bu belge güvenilirlik de arz ettiğinden taraflar ayrıca dikkat eder. Herhangi bir yolla bir mal ve ürünün taşınmasında bir yerden başka bir yere nakli için taşıma irsaliyesi düzenlenmesi gerekir. Nakliye sektöründe, taşıma sürecinin öncesinde veya sonrasında çıkabilecek her problem için kanıt niteliği taşımaktadır.

Taşıma İrsaliyesi Nasıl ve Kimler Tarafından Düzenlenir?

Taşıma irsaliyesi, vergiye tabi kurumlar tarafından düzenlenir. Genellikle göndericiler tarafından düzenlenen irsaliye, bazı durumlarda ise hem taşıyıcı hem de alıcı tarafından düzenlenebilir.

Taşıma İrsaliyesi Kesmek Zorunlu mu?

Gerçek taşımacılar veya tüzel kişiler, nakliye iş süreçlerinde araçlarında taşıma irsaliyesi bulundurmak zorundadırlar. Bunun sebebi ise vergi tarafından kontrol edilmesinin kolaylaştırılması, takibinin hızlı ve eksiksiz yapılmasıdır. Vergi kaçakçılığını önlemek veya eksiksiz vergi ödemesinin gerçekleştiğini ispatlayacak belge olması açısından önemlidir. Nakliye yapan firmalar hizmetleri karşılığında düzenler. Yasal olarak böyle bir zorunlulukları vardır.

Taşıma İrsaliyesi Faturalandırılır mı?

Taşıma irsaliyesi, yapacağınız nakliye karşılığında ücreti mukabilinde bir taşıma işiyle ilgili olduğundan şirketinizin düzenleme zorunluluğu bulunur. Bu zorunluluk dolayısıyla irsaliyeli fatura düzenlemeniz mümkün değildir ve fatura yerine de geçmez. Her iki belge kullanım amaçları farklı olmasından dolayı ayrılır. Faturalandırma işlemi o ürünün satışı için düzenlenirken taşıma irsaliyesi ise bir adresten farklı bir adrese taşınma işlemi için düzenlenir. Şirketinizin veya kendinizin taşıma irsaliyesi için faturalandırma detaylarının güncel bilgilerini takip edebilir ve yenilenen yasalar sebebiyle vergi ödeme durumundaki önemine dikkat edebilirsiniz.

Taşıma irsaliyesi vergi veren herkes için taşımacılık sektöründe oldukça önemli bir belgedir. Tecrübe edinmiş kişiler tarafından tutulmalıdır. Tarih ve içerik olarak da eksiksiz işleme alınmış olmalıdır. Birbirinden farklı taşıma gereçleri sayesinde hesaplar tutulsa da nakliye sektöründe hala geçerliliğini koruyan taşıma irsaliyesi, tüzel kişi veya kuruluşların dikkat ettiği bir unsurdur. Siz de mal veya eşya taşımacılığında önemli olan taşıma irsaliyesini keserek süreci dikkatle kayıt altında tutabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz