Sürüş Deneyimi

Tesla Semi Elektrikli Tır Özellikleri Nelerdir?

İş dünyasına elektrikli araç konforunu getiren Tesla Semi elektrikli tır, şirketlere kazandıracağı yakıt tasarrufu ile dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Verimlilik odaklı tasarlanan Tesla Semi; yüksüz haldeyken 100 kilometreye 5 saniyede, yüklü haldeyken 100 kilometreye 20 saniyede çıkar. Tesla Semi nakliye sektöründe bir devrim niteliğinde özellikler taşır.

Tesla Semi Elektrikli Tır Nedir?

Tesla Semi ilk olarak 2017’de tanıtılan 2022’de teslim edilmeye başlanan elektrikli bir tır modelidir. Tek şarjla 800 kilometre gidebilen bu elektrikli tır, 21 ton yük taşıma kapasitesine sahiptir. Dizel araçlara göre yılda 70 bin dolar tasarruf sağlaması da dikkat çeken özellikleri arasındadır. Geleneksel tırlar %5 eğimli yolda saate 70 km/s hızla giderken Tesla Semi aynı yolu 105 km/s hızla gitmektedir.

Ayrıca lojistik firmaları için zamanla yarışmayı kolaylaştıran Tesla Semi, gelişmiş otopilot sistemi ile çalışırken yol kontrolü ve otomatik fren gibi uygulamaları da bulunur. Tesla Semi’de sürücü koltuğu tam ortada yer alır. Koltuğun sağ ve sol taraflarında kör noktalar için görüş sağlayan monitörler vardır. Tesla Semi dizel araçlara göre %20 daha verimli çalışır. Bu nedenle de lojistik sektöründe yeni bir dönemi başlatması beklenmektedir. 30 dakikalık şarj ile 643 km yol alabilen Tesla Semi’nin lojistik firmalarının geleceğindeki ulaşım standartlarını daha yukarıya çıkaracağı da konuşulan konular arasındadır.

Tesla Semi Elektrikli Tır Özellikleri

Tesla Semi sıradışı tasarımı, yakıt tasarrufu ve hızlı ulaşım imkânı ile lojistik sektörüne yepyeni bir soluk getirmiştir. Zamanla yarışan lojistik sektörü için bu elektrikli tır harika bir yenilik sunar. Tesla Semi yüklü durumdayken 100 km/s hıza yirmi saniyede çıkabilmesi tercih edilmesini artıran önemli bir unsurdur. Diğer öne çıkan özellikleri arasında mil başına ortalama 2 kWh enerji harcaması da yer alır. Tesla Semi’nin 300 mil menzil özelliği de fark yaratan başka bir özelliğidir.

Tesla Semi’nin batarya kapasitesi ise 500 kWh’dır. Daha büyük kapasiteye sahip olan üst model Tesla Semi ise 500 mil menzil ve 1100 kWh batarya kapasitesiyle üst segment bir araç olarak sunulmuştur. Tesla Semi’nin iç tasarımı da geleneksel tırlara göre oldukça farklıdır. Sürücü koltuğunun iki yanında dokunmatik ekranlar vardır. Uzay mekiğine benzeyen sürücü bölümüyle sıradışı tasarım çizgilerini ortaya koyarken engel tanıma, otomatik fren, şerit takip sistemi gibi otonom özellikleri de sürücülerin konforlu bir kullanım gerçekleştirmesini sağlar.

Tesla Semi’de her bir tekerlek için ayrı olmak üzere dört motor bulunur. En az 1000, en fazla 2000 beygir gücü üreten motorları bu tırın performansını açıklar. Tesla Semi’nin ortalama iki yıl içinde fiyatından daha fazla yakıt tasarrufu sağlayacağı söylenmektedir.Teknik özellikler ve tasarım açısından yüksek verimliliği garanti eden Tesla Semi, yüklerin hızlı ve kolay nakliyesinde yeni bir devir açmak için mükemmel olanaklar sunmaktadır.

Tesla Semi Elektrikli Tır Batarya Kapasitesi ve Menzili

Tesla Semi en son teknolojilerle donatılmış elektrikli tır olarak lojistik sektörüne yenilikler getirmiştir. Giriş seviyesindeki Tesla Semi 480 km menzil ve 500 kWh batarya kapasitesine sahiptir. Bir üst model olan Tesla Semi ise 800 km menzil ve 1100 kWh batarya kapasitesindedir.

Tesla’nın internet sitesinde yayınlanan detaylara göre Tesla Semi mil başına 2 kWh enerji harcamaktadır. Ancak Tesla Semi gibi araçlar için mega şarj istasyonlarına ihtiyaç vardır. Bu açıdan saatte 1.000 kilowatt şarj etme imkanı veren mega şarj istasyonlarının da kurulması yaygınlaşmaktadır. Büyük şirketlerin Tesla Semi’ye gösterdiği ilgi göz önünde bulundurulursa mega şarj istasyonlarının da çoğalacağını söyleyebiliriz. Tesla Semi elektrikli tırlar için Anheuser-Busch yanı sıra Pepsi ve UPS gibi şirketler de mega şarj istasyonları kurmaya başlamıştır.

Tesla Semi Elektrikli Tır Fiyatı 2024

Tesla Semi elektrikli tırların fiyatları 150 bin ve 180 bin dolar olarak açıklanmıştır. 2024 yılı itibariyle Kuzey Amerika’da 50 bin adet Tesla Semi üretimi yapılması planlanmıştır. Tesla Semi’nin fiyatı geleneksel araçlara oranla daha pahalı gibi dursa da uzun vadede kazançlı bir yatırım olanağı sunar. Sağladığı yakıt tasarrufu ile lojistik firmalarına iki yıl içinde ödedikleri parayı kazandıracağı düşünülmektedir. 500 mil ve 300 mil yol kat edebilecek iki farklı modelin fiyatları da değişiklik gösteriyor. 300 mil yol kat edecek model 150 bin dolar, 500 mil yol kat edebilecek model 180 bin dolar fiyatla satışa çıkmıştır.

Bunları da beğenebilirsiniz