Sürüş Deneyimi

Tır Ehliyeti Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tır, kamyon gibi ağır yük araçlarını kullanmak için almanız gereken ehliyet sınıf CE’dir. CE sınıfı ehliyetlerin eski adı D sınıfı ehliyettir. Tır ehliyetlerinin geçerlilik süresi 5 senedir. Bu ehliyeti almak için sağlamanız gereken bazı şartlar ve belgeler vardır.

Tır ehliyeti alabilmek için öncelikle 21 yaşından büyük olmalısınız. CE ehliyeti alabilmek için C sınıfı ehliyeti almış ve aynı zamanda ondan önce de B sınıfı ehliyet sahibi olmalısınız. Yani tır şoförlüğü yapmak için öncelikle B, ardından C ve sonrasında CE sınıfı ehliyet almalısınız. Tır ehliyeti alabilmek için bir başka şart ise ilkokul mezunu olmaktır.

Tır ehliyeti alabilmek için gerekli evrakları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • 2. grup araçları kullanmaya (tırların dahil olduğu grup) bir engel durumu ve olmadığını gösteren sağlık belgesi: Öncelikle tır sürmenize engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını gösteren sağlık raporunu teslim etmelisiniz.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Üzerinde fotoğraf bulunan, TC kimlik numarası yazan kimlik fotokopisini de teslim etmelisiniz. Eski tip kimliklerde üzerinde fotoğraf yoksa ya da TC yazmıyorsa kabul edilmiyor.
  • Talep edilen miktarı değişkenlik gösterse de en az 10 adet biyometrik fotoğraf: Teslim edeceğiniz vesikalığın biyometrik ölçülerinde ve özelliğinde olduğundan emin olun. Biyometrik fotoğraflarda arka fon beyaz ve çözünürlük yüksektir.
  • İlkokul mezunu olduğunu beyan eden belge (Öğrenci belgesi ya da diploma): Hali hazırda eğitiminize devam ediyorsanız ya da en az ilkokul seviyesinden mezun olduysanız bunu e-devlet üzerinden ulaşabileceğiniz belgelerle beyan edebilirsiniz.
  • Sabıka kaydı: Sabıka kaydını adliyeye gitmeye uğraşmadan e-devlet üzerinden indirip yazdırabilirsiniz.
  • B ve C sınıfı ehliyetler: CE sınıfı ehliyete başvurmadan önce B ve C sınıf ehliyetlerinizi almış olmanız gerekir. Bu ehliyetleri almadan CE sınıfı ehliyet sınavına giremezsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz