Yönetmelikler

Tır Şoförleri Nasıl Schengen Vizesi Alabilir?

Yabancı bir ülkeye herhangi bir amaçla seyahat edebilmek için çıkarılan izine, vize denilmektedir. Vize alabilmek için belirlenmiş belgelerin eksiksiz tamamlanması ve seyahat amacının da belirtilmiş olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi Nedir ve Neden Gereklidir?

 AB üye ülkeleri ve AB Serbest Ticaret Birliği üyelerinin de dahil olduğu bölgelere yapılan seyahatler için gerekli olan izin belgesine Schengen Vizesi denilmektedir.

AB üye ülkeleri: Belçika, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İspanya, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Finlandiya, Estonya, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti, Malta, Polonya, İsveç, Slovenya, Slovakya, Portekiz ve Lihtenştayn.

AB üye olmayan fakat schengen vizesi ülkesi olan ülkeler: İzlanda, Norveç, İsviçre.

Yukarıda belirtilen ülkelere seyahat edebilmek için seyahat amacı belirtilerek Schengen Vizesine başvuru yapmak gerekmektedir.

Tır Şoförleri için Schengen Vizesi Başvuru Süreci

Tır şoförleri için uluslararası yolculuk yapabilmesi için gerekli izin belgesi şoför vizesi olarak adlandırılmaktadır. Her ülkenin kendi prosedürleri olduğu gibi Schengen Bölgesi üye ülkeler için gerekli şoför vizesi C Tipi Schengen Vizesi Türü içerisindedir. Başvuru yapabilmek için gerekli evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. Başvuru üye ülkelerin konsoloslukları/ elçilikleri tarafından yapılmaktadır. Ülkelerin kendi prosedürlerine göre ilerlemek mümkündür ve bazı konsolosluklar gerekli işlemler için bazı danışmanlık firmalarıyla çalışıyor olabilir. C Tipi Vize ile 6 ayda bir 90 günlük konaklama hakkı alınabilir. Seyahat edilecek tarihten en az 15 gün önce en fazla 6 ay önce başvuru yapılabilmektedir.

Başvuru Ücretleri ve Ödeme Yöntemleri

Schengen Vizesi için geçerli yetişkin ücretlendirmesi 80 Euro şeklindedir. (Bu ücret onaya bağlı olmaksızın geri ödenmez.)  Ödemeleri başvuru yapılan konsolosluklardan belirledikleri prosedürler çerçevesinde gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru Sonucunun Bildirilmesi ve Vize Alma Süreci

Başvuru yapılan konsolosluk / elçilik ya da yönlendirdikleri vize danışmanlık firması aracılığıyla sonucunun bildirilmesi 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Fakat bu süre yoğunluk ya da farklı sebeplerden uzayabilir. Sürecin olumlu sonuçlanması için tüm evrakların eksiksiz ve tam olması gerekmektedir.

Schengen Vizesi’nin Geçerlilik Süresi ve Kullanım Koşulları

 İş amacıyla yapılacak seyahatler için alınan C Tipi Schengen Vizesi’nin geçerlilik süresi 6 aylık süre içerisinde 90 günlük kalma hakkı tanıyan kısa dönemli vize türüdür.

Tır Şoförleri için Gerekli Belgeler ve Evraklar

 Tır şoförlerinin, şoför vizesi alması için gerekli evraklar:

 • Gidiş tarihinden itibaren en az altı ay kadar geçerli olacak pasaport, varsa eski    pasaportların kimlik sayfası fotokopisi ve varsa daha önce alınmış vize fotokopisi.
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Aile kayıt belgesi aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf
 • Seyahat tarihi itibariyle en az 6 ay geçerli seyahat sağlık sigortası

Seyahat evrakları:

 • Uluslararası sürücü ehliyeti,
 • Araç sigortası,
 • Uluslararası ulaşım belgeleri, araç giriş çıkışlarının yazıldığı gümrük defteri
 • Yükü götüreceği firmadan davetiye,  
 • Araç sahibi değilse araç sahibinin vekaletnamesi,

İş evrakları:

 • Bağlı bulunduğu kurumdan orijinal garanti yazısı (Şirket yetkilisi ya da şirket sahibi tarafından başvuru sahibinin pozisyonunu, işe başlangıç tarihini, izinli olduğu tarihleri ve çalışanının seyahatinden sonra ülkesine geri döneceğini kanıtlayan belgelerinin ve iletişim bilgilerinin bulunduğu imzalı kaşeli yazı).
 • Şirket kuruluş ve kayıt evrakları.
 • Son 6 aylık maaş bordroları(opsiyonel)

 

Bunları da beğenebilirsiniz