Araç Bakımı

Tırlarda Hava Yastığı Bulunur mu?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte toplu taşıma kullanım kültüründen şahsi araç kullanımına olan yatkınlığın artışı ön plana çıkmaktadır. Araçların kullanımlarında nüfus ile orantılı artışı, trafikte seyir halinde olan araçlar için kaza risklerini de beraberinde getirebilir. Kazalara karşı alınması gereken birçok önlem bulunabilir. Önlemlerden bazılarının kişisel olarak değerlendirilebileceği gibi, kimi önlemler aracın teknolojisi ve tasarımı ile ilgili olabilmektedir. Araç tasarımıyla alınabilecek önlemlerden biri de hava yastıklarıdır. Hava yastıkları, tasarım ve fonksiyon olarak kazaya maruz kalındığında sizlerin sağlığını gözeten bir çeşit teknoloji ürünüdür.

Detaylı olarak hava yastıklarını incelediğinizde, küçük boyutlu araçların tasarımında hava yastıklarına yoğun bir talebin olduğunu gözlemlemek mümkündür. Hava yastıklarında amaç; aracın herhangi bir yüzeye, araca, cisme çarpışması sonucu darbe etkisi ile şişerek yolcuların yaralanmalarını en az indirebilmektir. Kullanım amacı gereği hava yastıklarının esnek bir malzemeden üretilmesi, canlıların vücut yapıları ile etkileşime uyumlu olmaları beklenir. Görüldüğü üzere hava yastıkları, kazaya maruz kalan araç yolcuları için bir çeşit koruma alanı oluşturur. Yolcuları kaza esnasında korumayı amaçlayan hava yastıkları, darbe etkisi ile şiştikleri gibi, belli bir süre sonunda tekrar sönerek eski formlarını alabilir. Bu sayede, yolcuların araç içinden çıkarak güvenli alana ulaşmalarına imkan sağlar.

Küçük araçlarda hava yastıklarının kullanıldığı modellerle karşılaşmak mümkündür. Ayrıca büyük ebatlı araçlar skalasına giren tırlarda hava yastığının bulunabilirliğine dair birtakım faaliyetler kısaltılabilir. Kimi firmaların büyük ebatlı araçlarda darbe etkisinin olabileceği görüşü üzerine, çeşitli özel malzemelerden üretilmiş hava yastıkları ile karşılaşılabilir. Genel olarak tırların iç yapısında herhangi bir hava yastığı kullanılmadan araç üretimi gerçekleştirilebilir. Ancak sizlerin özel istekleri üzerine tır içine hava yastığının eklendiği model ve tasarımlarla karşılaşmak mümkündür.

Bazı tır tasarımlarında birçok ürünle uyumlu hava yastıklarının kullanıldığı gözlenebilir. Hava yastığının kullanıldığı bu tır modellerinde, hava yastıkları mallar ve paletler arasındaki boşluğa yerleştirilir. Tırın bünyesindeki ürün ve palet arasındaki boşluğa yerleştirilen bu tip hava yastıklarında amaç; mallara destek verebilmek, tır içinde dengeyi sağlamak olabilir.

Kamyonlarda Hava Yastığı Bulunur mu?

Nüfus artışının gün geçtikçe önemli bir parametre olduğu son zamanlarda, sektör bazında farklı tip araç modellerine olan talepler ön plana çıkabilir. Belirli kapasitede yük taşıyabilen araçlardan biri olan kamyonlar, rağbet gören araçlar kategorisine girebilir. Çeşitli firmaların yük taşımak, malzeme ulaştırmak gibi amaçlarla ihtiyaç duyduğu kamyonların tasarımları ön plana çıkabilir. Trafiğe çıkan kamyonların bölgesel kurallara uyması kadar, iç yapı ve fonksiyonunun iyi tasarlanması da önemli bir konu olarak görülebilir. Kamyonların tasarımında önem arz eden noktalardan birisi ise hava yastıkları olarak belirtilebilir.

Hava yastıkları, araçların herhangi bir kaza anında darbe etkisini azaltmayı hedefleyerek yolcuların sağlıklı kalabilecekleri alanı genişletmeyi amaçlar. Kamyonların da yeterli araç kriterlerine bakıldığında, kimi durumda hava yastıklarına olan talebin beklenilmesi kısaltılabilir. Küçük araç tiplerine nazaran kamyon gibi araçlarda hava yastıklarının kullanılmasının bir başka işlevi de hava yastıkları ile yük ve konteyner duvarları arasındaki bölmeyi doldurabilmek ve araç yapısındaki dengeyi koruyabilmektir. Bunların yanı sıra hava yastığının darbeye maruz kaldığında şişmesiyle birlikte, kamyonlarda yük vagonunun hareketinin kısıtlanması hedeflenir. Kamyonlarda hava yastığı kullanımına rastlamak mümkündür.

Bunları da beğenebilirsiniz