Sürüş Deneyimi

Trafik ve Yol Durumu Öğrenme Uygulamaları

Taşıt sürücülerinin yola çıkmadan önce ve yolculuk molalarında incelediği trafik ve yol durumu öğrenme uygulamaları günümüzde sıklıkla kullanılıyor. En iyi yol durumu ve trafik öğrenme uygulamalarını yazımızda derledik.

Trafik ve Yol Durumu Öğrenme Uygulamaları Nasıl Çalışır?

Hız ve zaman bilgilerini senkronize eden GPS sistemi trafik/yol durumu öğrenme uygulamalarında kullanılan ana sistemdir. Cep telefonlarının ya da araçlarının üzerinde konum bilgisini uydulara gönderen bazı uygulamalar bulunur. GPS yani Global Positioning System de uydulardan gelen sinyalleri toplayarak yoldaki araç durumunu dolayısıyla trafiği gözlemler. Araçların konumunu hesaplayan bu sistem sayesinde araçların hızı hesaplanır ve trafik durumuyla ilgili güncel bilgi edinilir. Trafik ve yol durumu öğrenme uygulamalarının birçoğu bu şekilde çalışır.

Trafik ve Yol Durumu Öğrenme Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

Kişilerin trafik ve yol durumu öğrenme uygulamaları sayesinde edindiği kazanımlar şu şekilde özetlenebilir:

  •         Bu uygulamalar sayesinde, zaman yönetimi yapılmasının gerekli olduğu durumlarda, belirli bir noktaya araçla ne zaman varılabileceği kolayca hesaplanabilir.
  •         Hız kazanmak için kişiler farklı yollar deneyebilir, böylece trafiğin çok olduğu alanlarda yoğunluk engellenebilir ve kısmen bir rahatlama sağlanabilir.
  •         Genel trafik yoğunluğu haritaları incelenerek şehirde hangi yollara alternatif yollar yapılması gerektiğiyle ilgili bilgi edinilebilir. Böylece yetkililer o alan için yol çalışmaları yapabilir.

En İyi 3 Trafik ve Yol Durumu Öğrenme Uygulaması

Kullanımı kolay en iyi 3 trafik ve yol durumu öğrenme uygulaması şunlardır:

Yandex Navigasyon

Hem harita hem de navigasyon uygulaması bulunan ve ücretsiz olarak indirilebilen Yandex, trafik durumunu paylaşırken kullanıcılara yoldaki kazaları ve yol çalışmalarını da gösteriyor. Analiz ve veri kümeleme sistemiyle çalışan uygulama, sürücülere farklı rotalar sunabiliyor. Büyük araç filoları olan şirketlerle çalışan Yandex, GPS sisteminin yaygın olması sayesinde sürekli şekilde doğru bilgi sağlıyor. Ayrıca uygulama çevrim dışı olarak kullanılabiliyor ve aracınızın hızını gösteriyor. Bazı durumlarda sokak isimleri konusunda kullanıcıları yanlış yönlendirebiliyor. Kullanıcı yorumlarına göre bu, Yandex uygulamasının olumsuz yönlerinden biri.

Google Haritalar

Dünyada 220’den fazla ülkede hizmet veren Google Haritalar adlı uygulama, anlık verileri yorumlarken geçmiş trafik durumlarını da göz önünde bulundurarak hesaplama yapıyor. Google destekli telefonları günümüzde birçok kişi kullanıyor. Dolayısıyla Google menüsü içinde yer alan bu ücretsiz uygulamayı kullanan kişi sayısı oldukça fazla. Google Haritalar verisinin büyük olmasının nedeni de bu. Ayrıca uygulamanın kullanımı oldukça kolay. Uygulamanın en çok eleştirilen özelliği, araç sürücülerine ilk öneri olarak ücretli yolları göstermesi. Birçok kullanıcı, ücretli yolları kullanmayı tercih etmiyor.

Apple Harita

Apple Harita, hangi şeridi tercih etmenizin sizin için daha iyi olacağı konusunda bilgi veren, Apple marka cihazlara yüklü olarak gelen bir uygulama. Kullanıcı sayısı oldukça fazla. Uygulama, üç boyutlu bina gösterimi ile yol bulmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca doğru yolu gösterme konusunda başarılı. Ancak uygulama çevrim dışı kullanılamıyor.

Yol durumunu merak ediyorsanız Yol Uzmanı’nın sunduğu Yol Durumu hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Kapalı yolları, yol çalışmalarını ve dinlenme tesislerinin bulunduğu noktaları da bu sayfadan görebilirsiniz.

Ulaşmak istenilen noktaya doğru yolculuk ederken trafik ve yol durumu öğrenme uygulamalarını kullanmak oldukça faydalı. Ancak uygulamaları kullanırken sürüş kurallarına dikkat etmek de çok önemli. Gerektiğinde uygun bir yerde durarak uygulama kontrolü yapılması tavsiye ediliyor. Araç sürücüleri olarak bu konuya dikkat etmenizi rica ediyor, iyi yolculuklar diliyoruz.

Bunları da beğenebilirsiniz