Sürüş Deneyimi

Uzun Yol Şoförleri için Sisli Havada Sürüş Teknikleri

Uzun yol şoförleri için yolculuğun önemli bir parçasını hava durumu oluşturuyor. Sürüş deneyimini etkileyen bu faktör kimi zaman öylesine etkili ki şoförlerin rotalarını değiştirmelerine ya da yola hiç çıkmamalarına bile sebep olabiliyor.

Yaz ve bahar aylarında güzel geçen yolculuklar sonbaharın ve kışın gelmesi ile şoförler için yeniden birçok zorluğu ortaya çıkarmakta. Bu zorluklar düşünüldüğünde, yağmur ve kar akla gelebilir öncelikle ancak uzun yol şoförleri en büyük derdi sis ile yaşıyorlar. Bir şoförün yolculuk edebilmesi için temel ihtiyacı olan önünü görebilme yetisini kısıtlayan sis birçok kazayı da beraberinde getirebiliyor. Kimi zaman görüş mesafesini sıfıra düşüren sisli havalar için de elbette bazı teknikler var. Bu noktalara dikkat ederek hem kendi güvenliğinizi ve konforunuzu sağlamış olursunuz hem de içinde olduğunuz yoldaki diğer şoförleri tehlikeye atmazsınız.

Sisli Hava Islak Zemin Demektir

Havanın sisli olmasının getireceği görüş kısıtlılığının yanında kazalara sebep olan başka bir etmen de yolun ıslanmış olması. Yalnızca yağmur ya da kar yağması durumunda değil, çiğ veya sis ile gelen ıslak zemin de uzun yol şoförleri için önemli bir tehlike arz etmekte. Bu nedenle aracınız hızı ve trafik içinde fren mesafesi dikkatle ayarlamalısınız..

Trafik Kurallarını Sis Belirler

Sisli bir havada yolculuk ederken uymanız gereken trafik kurallarını da sise göre şekillendirmelisiniz. Görüş mesafenizin azaldığı bir durumda içinde olduğunuz yolun izin veriyor olmasına rağmen yüksek hızlara çıkmamalısınız. Aynı şekilde böyle bir durumda takip mesafenizi de normalin birkaç katına yükseltmek akıllıca olacaktır. Ayrıca başka zamanlarda diğer araçların hareketlerini izleyerek yolculuk etmek ve bunlara göre reflekste bulunmak doğal gelebilir ancak sisli bir havada trafikteki diğer araçların şoförlerine göre değil yol tabela ve çizgilerine dikkat ederek hareket etmeniz gerekir. Bu hem sizi hem de diğer şoförleri istenmeyen kazalardan koruyacaktır. 

Sisli Havalar Sakinliği Gerektirir

Sisli havalarda sağlıklı bir sürüş deneyimi için en önemli şey dikkatli ve tedbirli olmaktır. Yolculuk etmeniz gereken güzergahta sis olması durumunda paniklememek, sakin karar vermek ve en önemlisi acele etmemek gerekir. Olabildiğince az şerit değiştirerek, sis farlarınızı mutlaka kullanarak yolculuk etmelisiniz. Fakat bu yolculukta uzun farlarınızı kullanmamalısınız. İlk bakışta ne kadar çok ışık o kadar iyi gibi görünebilir ama sisin kendisinden yansıyan uzun farlar görme kabiliyetinizi daha da zorlaştıracaktır.

Bunları da beğenebilirsiniz