Sürüş Deneyimi

Uzun Yol Şoförleri için Yakıt Tasarruf Önerileri

Yolculuk için kullanılan yakıttan olabildiğince tasarruf etmek hepimizin arzusu. Mesele uzun yol şoförleri olduğunda alacakları bazı küçük önlemler ile büyük tasarruflar sağlanabilir. Başta uğraşmaya değmez gibi görünen birçok detay ile tasarrufu arttırmak mümkün. O halde uzun yol sürüşlerinde uzun vadeli düşünüp yakıt tasarrufu adına bu önlemler alınmaya başlanabilir!

Uzun Yolda Tasarrufun Anahtarı Doğru Hız

Büyük araç kullanan uzun yol şoförleri için yakıt tasarrufu araç hızının doğru ayarlanmasından geçer. Ne de olsa kullanılan yakıt aracı hızlandırmak için enerjiye dönüşüyor. O halde bu enerjiyi en iyi şekilde idare ve muhafaza ederek yakıt tasarrufu sağlanabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. O halde en baştan başlayalım; yolun üstünde bir engel olmasa dahi kalkışta aceleci davranmak harcanan yakıt miktarını arttıracaktır. Bu yüzden yavaş yavaş, kademeli bir kalkış gerçekleştirilmelidir. Yola çıktıktan sonra ise yakıt tasarrufunun en büyük kuralı hızı sabit tutabilmektir. Aracın hareketindeki ivme; yani hızınızın yol boyunca azalıp artması daha büyük bir enerjiye, böylece fazla yakıt tüketilmesine neden olmaktadır.

Sabit Hızın Tasarrufa Faydaları

Olabildiğince sabit hızda yol almanın yakıt tasarrufu için önemini biliyoruz. Bunu yapabilmek için ise bir şoförün dikkatinin daima yolda olması gerekir. Diğer araçlarla olan takip mesafesi, yola bağlanan öteki şeritlerden gelen araçların ve hatta yayaların hareketlerini sürekli kontrol ederek karşılaşılabilecek ani olaylara karşı hazırlıklı olunmalıdır. Aynı şekilde yolu ne kadar uygun ya da boş görünse bile yüksek hızlara çıkmak da yakıt tasarrufu yapılmasına engel olacaktır. Yüksek hızlara ulaşmak ve bu hızı korumak için harcanan yakıt daima yapılan yola kıyasla daha masraflı olur. Bu yüzden hız sınırları asla aşılmamalıdır.

Aracınızın Kontrollerini İhmal Etmeyin

Uzun Yol şoförleri bilir ki araçları bir bütündür ve bir parçasındaki sorun tüm parçaları etkileyebilir. Bu yüzden yolculuk boyunca birçok aksamda yaşanabilecek sıkıntı yakıt tasarrufunu da etkileyecektir. Bunların en başında ise tekerleklerin durumu gelmektedir. Yerle olan teması ve sürtünme ile hareketi sağlayan tekerleklerin yola en uygun şekilde seçilmeleri yakıt tüketimini minimum seviyeye çekmek için gereklidir. O halde tüm uzun yol şoförleri araçlarının lastik basıncını yeterli sıklıkla kontrol etmelidir. Yağ ve hava filtrelerini temiz tutmalı, aracı hareket konusunda zorlayacak yüklerden kurtarmalıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz