Sürüş Deneyimi

Uzun Yol Tır Şoförü Nasıl Olunur?

Belirli bir eğitim gereken ve gerekli şartları yerine getirmenin şart olduğu mesleklerden biri de uzun yol tır şoförlüğüdür. Ülkemizde uzun yol tır şoförü olmak için birçok gerekli faktör vardır.

Tır Şoförü Olmak İçin Neler Gerekiyor?

Türkiye’de uzun yol tır şoförlüğü yapabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. En önemlileri ise şu şekildedir:

  • 21 yaşını doldurmuş olmak.
  • Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan son değişikliklerle beraber uzun yol tır şoförü olmak isteyen kişilerin D sınıfı değil C sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir. C sınıfı ehliyeti alabilmek için ise sürücünün B sınıfı ehliyete sahip olması gerekmektedir.
  • En az ilkokul mezunu olmak.
  • Uzun yol tır kullanımına uygun olduğunuzu gösteren detaylı bir sağlık raporu almak.
  • Sabıka kaydı bulunmaması.

Uzun yol tır şoförü olmak için C sınıfı ehliyet alınması şartır. Bunun için ise eğer kişi daha önce herhangi bir ehliyet almamışsa öncelikle B sınıfı ehliyete sahip olmak için kursa kaydolması, teorik eğitimin yanı sıra, sınava girip başarıyla tamamladıktan sonra, direksiyon sınavında da iyi bir performans sergilemesi gerekmektedir.

Kursun başarıyla tamamlanmasının ardından ise sağlık muayenesi yapılmakta, sürücünün bu iş için gerekli şartları yerine getirip getirmediği belirlenmektedir.

C Sınıfı Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler

Uzun yol tır şoförü olmanın en gerekli şartı elbette ehliyet almaktır. Bunun için ise gerekli bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf (10 Adet)
  • E-devlet üzerinden alınabilen sabıka kaydı
  • Öğrenim durumunu gösteren mezuniyet belgesi
  • Sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporu

C Sınıfı Tır Ehliyeti İçin Yazılı Sınava Girmek Gerekir Mi?

Uzun yol tır şoförü olmak için gereken şartları yerine getiriyorsanız ve daha önce almış olduğunuz bir B sınıfı ehliyetiniz varsa yazılı sınava girmek zorunda değilsiniz. Sadece direksiyon sınavına girerek ehliyet sınıfınızı yükseltebilirsiniz.

C sınıfı ehliyet alındıktan sonra ise tır kullanabilmek için ehliyetin CE tır ehliyetine dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunun için belli bir süre beklenmesi gerekmez. C sınıfı ehliyetinizi alır almaz işlemlere başlayabilir ve CE tır ehliyetini almak için bir kursa kaydolarak önce direksiyon eğitimi alıp, sonrasında direksiyon sınavına girerek tır kullanmaya hak kazanabilirsiniz.
için bir kursa kaydolarak önce direksiyon eğitimi alıp, sonrasında direksiyon sınavına girerek tır kullanmaya hak kazanabilirsiniz.

Uzun Yol Tır Şoförü Olmak İçin Gerekli Diğer Durumlar

Çevresel koşullara bağlı olarak kamyon sürücüleri kimi zaman bozuk yollarda araç kullanmak durumunda kalabilmektedir. Herhangi bir sorun bulunmayan düz yolların yanı sıra çamurlu yollar da araç kullanırken karşınıza çıkabilir. Özellikle kamyon gibi ağır vasıta araçların çamura saplanmasını önlemek ve daha güvenli araç kullanabilmek için bazı yöntemler akılda tutulmalıdır.

Çamurlu yolda rahat bir şekilde kamyon kullanmak için bir dizi ipucu bulunmaktadır. Bu ipuçlarından en etkili olanlarını sizinle paylaşacağız.

Bunları da beğenebilirsiniz