Yönetmelikler

Almanya’da Tır Şoförü Nasıl Olunur?

Almanya da tır şoförü konusunda büyük bir açığa sahip. Almanya’ya çalışmaya gidenlerin sayısının artmasıyla, başkalarına da aralanan iş imkanları arasında tır şoförlüğü de yer alıyor. Bu nedenle birçok kişi bu iş imkanının ayrıntılarını merak ediyor. 

Almanya’da tır şoförü olarak çalışanların maaşı ortalama 2600 euro civarında oluyor. Yıllık ortalama kazançları 30 bin euro diyebiliriz. Yol üzerinde karşılaşacağı giderleri de ayrı olarak şirketleri tarafından karşılanıyor. 

Almanya’da 6 aydan fazla süre tır şoförlüğü yapabilmek için öncelikle ehliyete ihtiyacınız olacak. Ehliyet alma yaşı 17 olan Almanya’da geçerli ehliyet alabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

  • İlk yardım kursu almış olmak
  • Sürücü kursuna kayıt olmuş olmak
  • Sağlık muayenesinden başarıyla geçmek

Bu maddeleri sağladıktan sonra ehliyet almak için başvuru yapabilirsiniz. Ardından gelecek teorik ve pratik sınavlarını tamamladıktan sonra ehliyetinizi almış olacaksınız. 

C1, C1E, C, CE, D1, D1E veya DE sınıfı gerekli EU veya EEA tipi sürücü belgesini almanızın ardından ve taşıma için belirli araçları sürebildiğinizi (EU veya EEA) kanıtlamanız beklenir.

Bir AB Üye Devleti, bir AEA Üye Devleti ya da İsviçre vatandaşlığına sahip değilseniz ancak yine de tır şoförü olmak için koşulları karşılıyorsanız, Federal İstihdam Ajansının (BA) gerekli ikamet iznini onaylaması durumunda Avrupa genelinde ve Almanya’da profesyonel bir sürücü olarak çalışabilirsiniz. Gerekli EU veya EEA sürücü belgesine ya da AB/AEA için geçerli başlangıç ​​yeterliliğine sahip değilseniz, Almanya’da belirli yetkinlik koşullarını başarıyla tamamlayarak her ikisini de kazanabilirsiniz. 

Ülkeye girdikten sonraki altı ay içinde üçüncü bir ülkeden alınan sürücü belgenizi Alman sürücü belgesine dönüştürmüş olmanız gerekir. Genellikle bu dönüşüm, hem teorik hem de pratik bir sürüş testini geçmeniz sonucunda gerçekleşir. Yeterlilik sınavlarına katılıp, lisansınızın dönüştürülmesini sağladıktan sonra bir şirkette istihdam edilebilirsiniz.

45 yaşında ya da daha büyük olmanız halinde, Almanya’da çalışırken almanız gereken belirli bir asgari maaş vardır. Buna ek olarak önceden kazanılmış emekli maaşınız varsa bu maaşın yeterli düzeyde olduğunu kanıtlayabilmeniz gerekir. 2022’de bu asgari maaş 46.530 Euro olarak belirlenmiştir. 

Bunları da beğenebilirsiniz