Yönetmelikler

App Plaka Nedir?

Motorlu taşıtların trafiğe çıkmadan önce yerine getirmeleri gereken bir dizi yasal gereklilik bulunur. Bu gereklilikler içinde trafik sigortası, tescil belgesi ve araç muayenesi gibi önemli unsurlar yer alırken plakalar da en göze çarpanıdır. Araç plakaları genellikle standart bir görünüme sahiptir. Fakat bazı araç sahipleri plakaları aracın estetik bir parçası olarak gördüğü için standart levhaları App plaka uygulamasıyla değiştirmeyi tercih etmektedir. Son günlerde birçok kişi tarafından merak edilen App plakaya dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

App Plakanın Çeşitleri Nelerdir?

Standart plakalara göre farklı yazı tipi, font, levha şekli ve daha pek çok farklı detay kullanılarak hazırlanan ve ilgi çekici bir görünüm sergileyen plakalara App plaka denir. Bu plakalar, aracını kendi zevklerine göre kişiselleştirmek isteyen sürücüler tarafından ilgi görür. Plakalarda farklı detaylara yer verildiği için araçlar da görsel olarak farklı bir görünüm kazanır. App plakalarda en çok dikkat çeken detay font değişikliği olsa da bu plakaların farklı pek çok tasarımı mevcuttur.

App plakaların farklı özelliklere göre değerlendirilen çeşitleri şunlardır:

 • Kesikli plaka modeli: Font olarak Car-Go 2 kullanılan bu plaka modeli aslında Alman plaka modelidir. Font köşeleri kesiklidir bu sebeple kesikli plaka olarak isimlendirilmiştir.
 • Kalın plaka modeli: Bu plaka modelinde font yerine kalınlık ön plana çıkar.
 • Fransız plaka modeli: Daha çok modifiye araçlarda tercih edilen bu plaka modelinde rakamlar ve harfler standartlara yakındır.
 • İnce (İstanbul) plaka modeli: Bu plaka modelinde kullanılan harf ve rakamlar ince görünüme sahiptir.

App plakalarda fontların yanı sıra plaka levhasının şeklinde de farklılıklar yapılır. Levha şekline göre App plaka çeşitleri şunlardır:

 • Kare levha: Standart plakalar dikdörtgen şeklindedir. Harf rakam ve diğer semboller dikdörtgen plakalarda yan yana sıralanır. Kişisel zevkler için tasarlanan kare levhalarda ise genellikle ili belirten rakam ve seri numarası harfleri levhanın üst tarafında yer alır. Son rakam grubu ise bu satırın altına yazılır.
 • Köşeli levha: Bu levha modelinin boyutu standart plakalarla aynıdır. Ancak plakanın daha sert köşeleri bulunur.
 • Çerçevesiz levha: Bu plakalarda beyaz zemininin herhangi bir çerçevesi yoktur.
 • Siyah çerçeveli levha: Levhanın dışı siyah renk ile çerçevelenir.
 • Özel alt çerçeveli levha: Plakanın etrafı ince siyah çizgiyle belirlenerek alt kısmında alan yaratan kalın bir şerit bırakılır. Bu alana küçük fontlarla yazı yazılması mümkündür.

App Plakanın Normal Plakadan Farkı Nedir?

App plakalar, levha şekli, font, yazı tipi ve daha pek çok detayla normal plakalardan farklı görünüme sahiptir. Bu nedenle kolay bir şekilde dikkat çekerler. Kişisel zevklere göre tasarlandıkları için App plakalar ile normal plakalar arasındaki farklar çok fazladır. Bu nedenle normal plakaların taşıması gereken özelliklerin bilinmesi daha faydalıdır. Plakalarla ilgili Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin bazı standartları bulunur. Bu standartlar, yönetmeliğin 4. bölümünde yer alan “Tescil Plakaları” başlığı altında belirtilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre tescil plakalarının taşıması gereken özelliklerin bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Plakalar 0.97 mm kalınlığında ve alüminyum olmalıdır.
 • Plakalar 11×52 cm veya 21×32 cm ölçülerinde olmalıdır.
 • Plakanın zemini beyaz yazıları siyah renkli olmalıdır. Bazı özel plakalar ve resmi plakalar bu uygulamanın dışındadır.
 • Yazı karakteri ve fontlar mevzuata uygun olmalıdır.
 • TR rumuzu, plakanın sol bölümüne, mavi zemin üzerine ve 4×10 ölçüsü ile yerleştirilmelidir.
 • Plakanın herhangi bir bölümünde Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı cemiyetlere ait mühür bulunmalıdır.
 • Ayyıldız hologramı plakanın orta bölümünde yer almalıdır.
 • Plakanın alt bölümünde dalgalı şerit hologramı bulunmalıdır.
 • Plakanın kenarı ile preslenmiş olan harfler ve rakamlar minimum 1 mm maksimum 3 mm kabartılmalıdır.

App Plaka Kullanımı Suç mu? Cezası Ne Kadar?

2010 yılında sonra popüler hale gelen App plakaların ülkemizde kullanılması yasaktır. Yapılan kanuni düzenlemeler sonrasında app plaka kullanmak ceza kesilen işlemler kapsamına girdiği için App kullanımı suçtur. Bu nedenle App plaka kullandığı tespit edilen araç sahibine cezai işlem uygulanır. App plaka kullanmanın cezası para cezası olarak kesilir. Kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenirse ceza tutarına %25 indirim uygulanır. 2023 yılı app plaka kullanım cezası 750 TL olarak belirlenmiştir. 15 gün içerisinde ödenirse 562,50 TL olarak tahsil edilir.

Bunları da beğenebilirsiniz