Yönetmelikler

Belçika ve Hollanda’da Tır Şoförü Nasıl Olunur?

Belçika ve Hollanda, lojistik sektöründe öne çıkan Avrupa ülkeleri arasındadır. Bu ülkelerde tır şoförlüğü yapmak günümüzde popüler hale gelmiştir. Tüm ülkelerde olduğu gibi Belçika ve Hollanda’nın da şoförlük mesleği için kendine ait prosedürleri ve şartları bulunmaktadır. Bu yazımızda Hollanda ve Belçika’da tır şoförü olmak için gerekli belgelere ve bilgilere ulaşacaksınız.

Belçika’da ve Hollanda’da Tır Şoförü Maaşları Ne Kadardır?

Belçika’da bir tır şoförünün kazancı ve alacağı maaş, tecrübesine göre oldukça farklılık göstermektedir. Belçika’da ortalama olarak bakıldığında tır şoförü maaşı yıllık 26.700 Euro ile aylık 2.220 Euro’ya denk gelmektedir. En düşük olabilecek aylık tır şoförü maaşı Belçika’da 1.090 Euro iken en yüksek tır şoförü maaşı 3.400 Euro’yu bulmaktadır. Belçika’da tır şoförü olmak isteyenlerin Schengen Şoför Vizesi aracılığıyla ülkeye giriş yapması gerekir. Başvuruda bulunarak kısa sürede Belçika Schengen Şoför Vizesi edinebilirsiniz.

Hollanda’da tır şoförü olarak çalışan birisi için genellikle ayda yaklaşık 1.590 euro kazanılmaktadır. Hollanda tır şoförü maaşları en düşük 810 Euro ile en yüksek 2.450 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Hollanda’da tır şoförü olmak isteyenlerin de yine aynı şekilde C tipi sürücü belgesinin bulunması gerekmektedir. C tipi sürücü belgesi bulunan kişilerin Hollanda’da yaklaşık olarak 6 ay boyunca en az 3 ay içerisinde giriş yapmış olmaları gerekmektedir. Eğer Hollanda’da tır şoförü olmak istiyorsanız Hollanda Şoför Vizesine başvurabilirsiniz.

Belçika’da ve Hollanda’da Tır Şoförü Olmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Öncelikli olarak pasaportun aslı gerekmektedir. Seyahat sonrasında dahi en az 3 ay geçerli olabilecek bir pasaport ve vize için en az 2 sayfalık boşluk bulunması gerekir. Pasaportun veriliş tarihi ise 10 seneden önce olmamalıdır.
 • Büyük harflerle yazılmış olan ve eksiksiz gerçeğe uygun beyanla doldurulmuş bir vize başvuru formu tamamlanmalıdır.
 • Birden fazla yabancı dil olabileceği için başvurunuzun hangi yabancı dilde incelenmesini istediğinize dair kendi beyanınızla imzalanmış dil seçim belgeniz bulunmalıdır.
 • Başvuru sürecinde kullanılmak üzere en az İki adet yeni çekilmiş fotoğraf renkli versiyonuyla bulunmalıdır. Bu fotoğraflar biyometrik olmalıdır. Fotoğraflar başvurunuzda mutlaka ekli olmalıdır.
 • Belçika veya Hollanda’da bulunan şirketten davetiye olmalıdır.
 • İngilizce veya başvuru yapılan ülkede konuşulan dillerin birinden yazılmış haliyle vize başvuru yazısı bulunmalıdır. Ad-soyad, görev, gidiş sebebi, tarihler ve konaklama gibi önemli bilgiler belirtilmelidir. Türkiye’den gittiğiniz şirketin iletişim bilgileri de eklenmelidir.
 • Şirkete ait bazı mesleki belgeler de bulunmalıdır. İmza beyannamesi bunlardan en önemlisidir. Buna ek olarak oda sicil kaydı, ticari sicil gazetesi ve vergi levhası gereklidir.
 • SGK işe giriş bildirimi, son üç aya ait olan maaş bordrosu ve hizmet dökümü de eklenen belgeler arasında olmak durumundadır.
 • C2 belgesini asli hali ve en az bir tane fotokopisi bulunmalıdır.
 • Uluslararası sürücü belgesi, Uluslararası Karayolu Malı Taşımacılığı (CMR) belgesi de bulunmalıdır.
 • Teminat yazısı ve seyahat sigortası da bulunması gereken önemli diğer belgelerdendir.

Siz de Belçika’da veya Hollanda’da tır şoförü olmak istiyorsanız tüm belgelerle başvurup vize randevusu alarak sürecinizi başlatabilirsiniz. İşinizi başka bir ülkede de yapma şansını değerlendirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz