Araç Bakımı

Damperli Kamyon Nedir?

Damper, kamyonların yük taşımak için kullanılan kasa kısmını kaldırmaya yarayan mekanizmanın adıdır. Damperli bir araçta kasa araca arkadan menteşelidir. Hidrolik bir sistem ise ön kısımdan kasayı yukarı iter. Bu sistem aynı zamanda aracın titreyip sarsılmasını da engellemeye yarar. Kamyonun taşıdığı yük, damper sayesinde kolaylıkla boşaltılmış olur. Bu teçhizata sahip araçlara damperli kamyon denir. Damper denildiğinde çoğunlukla ilk akla gelen şey bu ağır yük taşıma araçlarıdır. Bununla birlikte iş yapış amacına bağlı olarak yükü yan kısmından boşaltma özelliğine sahip damperli kamyonlarda üretilmektedir.

Ülkemizde hızla büyüyen inşaat sektörü ile birlikte damperli kamyonları çoğunlukla inşaat için gerekli malzemeleri taşırken görüyoruz. Kum, çakıl ve moloz gibi inşaat malzemelerini taşımak için damperli kamyon kullanmak hem maliyeti hem de taşıma hızını arttırmaktadır çünkü.

Damperli Kamyon Çeşitleri

Taşımacılığı yapılacak malzemeye göre farklı damper seçenekleri mevcuttur. Malzemenin az veya hafif olması, yüklenip boşaltılması kolay bir madde olması gibi durumlar göz önüne alınarak damperli kamyon seçimi yapılmalıdır. Aynı zamanda kamyonun girmesini istediğiniz alanın manevra için uygunluğunu da hesaba katmak gerekir damper çeşitlerini gözden geçirirken. Genel olarak damper çeşitleri şu şekilde listelenebilir;

Araç üstü damper: İnşaatlarda, yol yapım çalışmaları, hafriyat taşımacılığı gibi çalışmalarda tercih edilen en temel damper çeşididir. Genişliği 2550 mm, uzunluk 5000 – 6500 mm şeklindedir.

Küvet tipi damper: İnce ve içine girdiği kabın şeklini alabilen malzemeleri taşımak için derin ve hacimli bir damperli kamyon daha mantıklı olacaktır. Bu yüzden kum, mıcır ve asfalt gibi malzemeleri taşımada kullanılmak üzere tasarlanmış küvet tipi damper tercih edilmelidir. Genişliği 2550 mm, uzunluk 6700 mm – 8000 mm şeklindedir.

Kaya tipi damper: Kaya ve iri taş gibi hacimli ve ağır malzemeler taşımak için damperli kamyonun hem üretildiği malzeme açısından hem de hareket kabiliyeti açısından kuvvetli olması gerekir. Bu amaçlarla üretilmiş özel damperlere kaya tipi damper denmektedir. Genişlik 2550 mm, uzunluk 6700 mm – 8000 mm şeklindedir.

Kaya tipi Dev damper: Kaya ve taş gibi dayanıklı ve ağır malzemelerin taşınmasında tercih edilen bir çeşittir. Bu malzemelerin yüklenmesi durumunda oluşabilecek çarpmalara ve darbelere dayanabilecek sağlamlıkta üretilmişlerdir. Genişliği 3600 mm, uzunluk 8000 mm – 8500 mm şeklindedir.

Bunları da beğenebilirsiniz