Araç Bakımı

Egzoz Muayene Nedir? Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?

Araçların egzoz emisyonlarının kontrol edilmesini ifade eden sürece “egzoz muayenesi” denir. Çevreye zarar veren gazların önüne geçmek için oldukça önemli olan egzoz muayenesi, çevre dostu bir sürüş deneyimi sunar. Hava kalitesini korumayı sağladığı için araç sahiplerinin dikkate alması gerekir. Bu yazımızda egzoz muayenesi ve emisyon ölçümü hakkında bilgi vereceğiz.

Egzoz Muayenesi Ne Demek?

Egzoz muayenesi, aracın egzoz emisyonlarının kontrol edilmesidir. Yapılan kontroller sonucunda atmosfere salınan zararlı gaz ve diğer etkenler sınırlanır. Çevreyi korumayı sağlar ve vatandaşların yerine getirmesi gereken oldukça önemli bir sorumluluktur.

Egzoz muayenesi belirli periyotlarda gerçekleşir. Araç belirli bir yaşa ve kilometre sınırına ulaştığında yapılan muayene sonucu, hava kalitesini korumak hedeflenir. Bu sayede karbon monoksit, azot oksit gibi pek çok maddenin havayı bozması engellenir.

Egzoz muayenesinde özel ekipmanlar kullanılır. Aracın egzozundan çıkan gazlara bakılarak analiz süreci başlar. Kontrollerde motorun çalışma durumu, motor devri ve hızı gibi faktörler dikkate alınır. Elde edilen değerler, standartlar doğrultusunda karşılaştırılır. Eğer ortaya çıkan değer standartlara uygun değilse araç sahibinin düzeltici işlemleri yapması gerekir. Araç sahibi gerekli düzenlemeleri yapmadığı takdirde muayeneden geçemez.

Emisyon Ölçümü Nasıl ve Nerede Yapılır?

Emisyon ölçümü özel ölçüm istasyonlarında, araç servis merkezlerinde ya da trafik denetim noktalarında yapılır. Uzman personel tarafından gerçekleşen emisyon ölçümünde ilk aşama araç hazırlığıdır. Araç, ilgili alana motor kapatılarak park edilir.

Araç, emisyon ölçüm ekipmanlarına bağlanır. İlgili cihaz aracın egzoz gazlarını ölçer. Sensör ve analiz cihazları aracılığıyla emisyon işlemi gerçekleşir. Araç motoru belirli bir devirde çalıştırılır. Ardından faz analiz edilerek, zararlı maddelerin miktarları belirlenir. Elde edilen değerler doğrultusunda gerekli görülürse düzeltici işlemler yapılır.

Ölçüm sonucunda onay alamayan araçların 1 ay içinde yeniden ölçüm yaptırma hakkı vardır. Bu sürede aynı istasyonda ücretsiz ölçüm hakkı bulunur. Aracın sonucu olumsuz çıktığı takdirde 7. günden itibaren trafiğe çıkmasına izin yoktur.

Egzoz Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

Egzoz muayenesine gitmeden önce randevu almak gerekir. Bu sayede, muayene süreci daha düzgün bir şekilde işler ve sürücüler zaman kazanır. Araç muayene süresi belirlenir. Genel olarak, muayene süresi araç yaşına ve türüne göre değişir. Araç ruhsatında ve muayene tebliğinde süreye dair bilgiler bulunur.

Egzoz randevularını online almak için ilgili kuruma giriş yaparak, “randevu al” butonuna tıklamak gerekir. Ardından kişisel bilgiler istenir. Ad, soyad ve araç plakası gibi bilgiler gerekli yerlere girilir. Randevu saati ve tarihi de seçilerek en uygun zaman belirlenir. Son aşamada ise sistem tarafından verilen onay ve bilgilendirme mesajı bölümüne geçilir. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra bilgileri saklamak gerekir.

Egzoz Muayene Ücreti 2024

Egzoz muayenesi sırasında ortaya çıkan masraflar, ülke ya da bölgenin standartlarına göre belirlenir. 2024 yılı için belirlenen ücretlerde de çevre koruma amaçlarına uygun aralıklar dikkate alınır. Araç muayene ücretlerinde aracın tipi ve yaşı önemli bir faktördür. Genel olarak, yeni araçlar daha düşük ücretlere tabi tutulur. Fakat eski modellerde bazı durumlarda ek kontroller yapılır.

Araç muayene ücretleri istasyonlar arasında da farklılık gösterir. Özel sektör ile devlete bağlı olanlar için ücret politikaları farklıdır. Bazı dönemlerde çeşitli kampanya ve indirimler vardır. Bu dönemleri takip etmek, tasarruflu bir muayene işlemi yapmayı sağlar. 2024 yılı için egzoz emisyon ölçüm fiyatları KDV dahil olmak üzere 256 TL olarak belirlenmiştir.  Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Yetki Belgesi için ödenmesi gereken bedel ise 26.34 TL’dir.

Egzoz Muayene Cezası Ne Kadar? 2024

Egzoz muayene cezası, ölçüm yaptırmayan kişilere verilir. Kişinin ölçümleri yaptırmadığı tespit edilirse 2024 yılında 9867 TL ödemesi gerekir. Bunun yanı sıra eğer araç standartlara uygun değilse ya da fazla gaz salıyorsa da ceza ödemekle yükümlüdür. Bu ceza miktarı ise 2024 yılı için 19 bin 404 TL’dir. Egzoz muayenesi için cezalar Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sisteminde kesilirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanır.

Bunları da beğenebilirsiniz