Yönetmelikler

İngiltere’de Tır Şoförü Nasıl Olunur?

İngiltere’nin dönem dönem geçici vize duyuruları yapmasıyla birlikte İngiltere’de tır şoförlüğü yapmak için gerekli şartlar birçok Türk vatandaşı tarafından merak edilir oldu. Karışık bir süreç gibi gözükse bile doğru bilgilendirilmeyle ve sıkı bir takiple İngiltere’de tır şoförü olmak için gereken başvuru şartlarını öğrenebilirsiniz.

Bir HGV’yi sürmek için eğitim almak, geleceğiniz için bir yatırım olacaktır. Sizi yalnızca Birleşik Krallık’ta (İngiltere’de) değil, Avrupa’da da neredeyse sorunsuz şekilde her şart altında istihdam edilebilir kılar. Büyük bir aracı profesyonel olarak ve yasal olarak kullanabildiğinizde, doğrudan veya nakliye şirketleri aracılığıyla her türlü işveren için daha değerli hale gelirsiniz.   

HGV ehliyetini almak kolay bir işlemdir ve birkaç adımdan oluşur.

Tıbbi test: Her profesyonel sürücü, eğitimlerinin bir parçası olarak bir tıbbi muayeneden geçmelidir. Bu tıbbi test, testinizi geçtikten sonra güvenli bir şekilde araç kullanabilmenizi engelleyebilecek herhangi bir tıbbi durumunuz olmadığından emin olmak içindir.

Teori testi: Teori testiniz, tıpkı araba kullanmayı öğrenirken olduğu gibi, resmi bir test merkezindeki bir ekranda yanıtlamanız gereken çoktan seçmeli sorulardan meydana gelir. Testte, ağır vasıta kullanmakla ilgili bilmeniz gereken bilgiler hakkında sorularla karşılaşırsınız. 

Uygulamalı eğitim: Teori eğitiminizi bitirdikten sonra, direksiyonun başına geçerek uygulamalı eğitime başlarsınız. Bu aşamada gerçek bir HGV aracında eğitim alabileceksiniz.

Sürücü CPC eğitimi: Pratik sınavınızı geçtikten ve yasal olarak bir HGV kullandıktan sonra, profesyonel bir şekilde araç kullanmak için Sürücü CPC sınavına girmeniz gerekebilir. Sürücü CPC’si, Profesyonel Yeterlilik Sertifikası anlamına gelir. Bu belgeye sahip olduğunuzda, sürücülüğe devam edebilmek için her 5 yılda bir 35 saatlik bir tazeleme kursu yapmanız gerekecektir.

Tırların da dahil olduğu ağır vasıta (HGV), otobüs veya tur otobüsü sürücüsü olmak için yapmanız gerekenler:

 • Araba ehliyetine sahip olmak
 • 18 yaşından büyük olmak (Bazı istisna durumlar mevcut)
 • Sürücü Mesleki Yeterlilik Sertifikası (CPC) adı verilen profesyonel bir sürüş yeterliliği sertifikasına sahip olmak
 • Ayrı olarak bir ağır vasıta, otobüs veya tur otobüsü kullanmak için, tam Sürücü TBM’sine sahip olmanız gerekecek.

Tam Sürücü CPC’sini oluşturan 5 test vardır. Örneğin, daha önce bir HGV sürücüsü olarak çalışabildiyseniz ve yeniden eğitim almak istiyorsanız, 5 sınavın tümüne girmeniz gerekmeyebilir.

Tır şoförü olmak için ilk kez başvuru yapıyorsanız; 

 • Geçici bir HGV veya otobüs ehliyeti için başvuru yapın.
 • Kalifiye olmak için Sürücü CPC’sini oluşturan 5 testi geçin.
 • Başvurunuzu güncel tutmak için her 5 yılda bir 35 saatlik periyodik eğitim almanız gerekecek.
 • Otobüs veya HGV ehliyetinizi 5 yılda bir ve 65 yaşını doldurduğunuzda her yıl yenilemeniz gerekir.

Ulusal Mesleki Eğitim (NVT) kursu alıyorsanız:

Onaylı bir NVT kursu alıyorsanız, Sürücü CPC bölüm 2 ve bölüm 4 testlerine girmeden 12 aya kadar profesyonel araç kullanabilirsiniz.

Daha önce bir HGV veya otobüs şoförü olarak çalıştıysanız;

 • Nitelikli bir HGV ya da otobüs sürücüsü olarak daha önce deneyiminiz varsa, Sürücü CPC’si için 4 testin tümüne girmenize gerek yoktur.
 • Otobüs veya HGV ehliyetinizi yenileyin.
 • 35 saatlik bir eğitim veya Sürücü CPC testlerinin sadece 2. ve 4. bölümlerine katılın.
 • Statünüzü güncel tutabilmek için her 5 yılda bir 35 saatlik periyodik eğitim alın.

Bunları da beğenebilirsiniz