Yönetmelikler

IRU Nedir? IRU Belgesi Ne İşe Yarar?

Dünyada farklı konularda birçok ülke, kurum ve kuruluş iş birliği içerisinde bulunmaktadır. Ülkeler, kurum ve kuruluşlar, şirketler belli amaçlar doğrultusunda ortak çalışmalar yürütür. Bu ortak amaçlara yardımcı olan sivil toplum kuruluşları ve organizasyonlar vardır. Bunlardan biri olarak IRU yani Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği yer alır.

IRU Nedir?

Kısaca IRU olarak karşınıza çıkan “Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği” İngilizcesi ise “International Road Transport Union” olan bir organizasyondur. Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği (IRU), Avrupa’nın yeniden inşasının gerçekleştiği dönemlerde karşınıza çıkar. Savaş sonucunda harap olan Avrupa’nın yeniden inşasında ticari bağların canlandırılmasına yardım etmek amacıyla 23 Mart 1948 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği’nin (IRU), kurulduğu yer ise İsviçre’nin büyük şehirlerinden biri olan Cenevre’dir.

IRU tarihine bakıldığında genel olarak gelişmeler şöyledir:

  • 1949 yılında tır sistemini oluşturmuştur. Başlangıçta hükümetler arası anlaşma olmasına rağmen sonrasında küresel konvansiyon halini alır. TIR, Avrupa ticaretinin sağlanmasını kolaylaştırmıştır.
  • 1956 yılında ise Karayoluyla Uluslararası Eşya Taşımacılığı Sözleşmesi(CRM) imzalanmıştır
  • 1959 yılında IRU ve BM arasında kamu özel ortaklığın ilk izleri görülmüştür.
  • 1975’e gelindiğinde yeni bir TIR sözleşmesi imzalanarak TIR’ın intermodal taşımacılık için en iyi transit araç olmasını sağlamıştır.
  • 1992’deki 1. Dünya Zirvesi sonrasında IRU, BM’nin sürdürülebilir kalkınma zirvesinde yer alan ilk ulaştırma örgütü olmuştur.
  • Çin Karayolu Taşımacılığı Birliği’nin katılmasıyla İpek Yolu’nun canlandırılmasına dair temeller atılmıştır.
  • 2010 yılından itibaren Çin, Hindistan ve Pakistan’ın TIR sisteminde yer almasıyla IRU’nun küresele erişimi hız kazanmıştır.

IRU, mobilite ve lojistik için güvenilir bir alan olarak karşınıza çıkar. Küresel mobilitenin şekillendirilmesinde rol oynayan IRU, bilgi birikimi ile gelişerek ağların kurulmasına öncülük eder. Marka elçiliği yaparak hizmet sunar. Hükümetler arası organları, uluslararası kuruluşlar ve karayolu taşımacılığı sektörünü bir araya getirir. Bu alanda ilgili olan tüm tarafları bir araya getirerek taraflar arası diyalog oluşmasına yardımcı olur. İletişimi teşvik eder ve gelişmesinde rol oynar.

IRU, sektörde yer alan unsurlar ile farklı ortaklar arasında iş birliği oluşmasını sağlar. Dünyada şeffaf, etkili ve sürdürülebilirliği bünyesinde barındıran bir ekonomik işletim kapsamındaki politik girişimlere katkı sağlar.

Ticaret ve transit geçişi kolaylaştırmayı amaçlar. Kurulduğu yıldan beri ülkeler ve bölgeler arasındaki ticaret engellerinin kaldırılmasında rol oynar. BM yetkisi ile tek küresel geçiş aracı olarak nitelendirilen TIR sisteminin yönetimini gerçekleştirir. Bölgeler arası ticaret potansiyelinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Teslimatların güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesine destek olur. Nakliye firmalarının hem maliyetlerinin düşmesini hem de teslimat sürelerinin kısalmasını sağlayarak kolaylık tanır.

Mükemmeli savunarak gelişmeyi sürdürür. Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği (IRU), özel sektör standartlarını iyileştirmeye çalışır. Profesyonel mükemmelliğin ortaya çıkması ve yeterliliğin ölçülmesinde öne çıkmasına yardımcı olur. Hizmeti sunanlar ve hizmet alanlar arasında şeffaflık unsurunun artmasına destek olur.

Tanınırlık imkanı sunarken, sürücülerin güvenli, sürdürülebilir, çevre dostu olduğunu ve lojistikteki yerini kabul eder.

Uluslararası Karayolu Taşımacılık Birliği(IRU), 100’den fazla ülkede operatörler, dernekler, endüstri sağlayıcıları ve ortakları bir araya getirerek küresel mobiliteyi yaratır.

IRU Belgesi Ne İşe Yarar?

Uluslararası bir prestije sahip meslek örgütü IRU bünyesinde IRU Academy yer alır. Lojistik ve ulaştırma sektöründe yetkin iş gücünün geliştirilmesini amaçlayan eğitimlerin ardından verilmektedir. IRU Academy CPC Diploması olarak adlandırılan belgeyi alan kişiler uluslararası geçerli bir mesleki yeterlilik diploması kazanmış olur. Böylelikle AB ülkeleri, ABD, Kanada ve Çin’in de yer aldığı IRU üyesi birçok ülkede akredite çalışmalarına imkan sağlar.

Bunları da beğenebilirsiniz