Yönetmelikler

İsveç ve İsviçre’de Tır Şoförü Nasıl Olunur?

Tır şoförleri Türkiye’de olduğu gibi dünyada da geniş iş alanına sahip olan meslek gruplarından biridir. Taşımacılık sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olan tır şoförlerine ülkeler ve kurumlar arası anlaşmalar dahilinde yurt dışında da çok fazla ihtiyaç duyulur. Bu mesleği farklı ülkelerde yapmak istiyorsanız, o ülkeler tarafından belirlenen şartlara uygun olarak başvuru yapmalısınız. Bir tır şoförü olarak İsveç ve İsviçre’de iş alabilmeniz için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekir. Bazı belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilir ve işe alım süreçlerine dahil olabilirsiniz.

İsveç’te ve İsviçre’de Tır Şoförü Maaşları Ne Kadardır?

İsveç’te bir kamyon şoförü, deneyimi dolayısıyla edindiği tecrübe neticesinde farklı maaşlar almaktadır. Genel olarak 2600 Euro’dan başlayan maaşlarla çalışma hayatına giriş yapabilirsiniz. Fakat bu ücret çalışma yılı ve şartlara göre değişiklik gösterebilir. Sözleşmelerinizi buna göre hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

İsviçre’de tır şoförü maaşları ise yıllık olarak değerlendirilir ve brüt üzerinden yılda 45.000 ila 90.000 frang arasında kazanılabilir. İsviçre frangı olarak ödemeler yapılır. Aylık olarak ise 3,750 ila 7,500 İsviçre frangı brüt bir gelirdir. Yıllık sözleşmeler yapılacağı gibi aylık sözleşmeler de yapılabilir. Şirket içi kurallar ve şirket sözleşmeleri gereği farklılıklar gösterebilir.

İsveç’te ve İsviçre’de Tır Şoförü Olmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Pasaport, en önemli ve ilk edinilmesi gereken belgedir. Resimli ilk sayfa bulunmalı ve son 3 yıl içerisinde alınan Schengen Vizesinin fotokopisi bulunmalıdır. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.
  • Vize başvuru formu İngilizce olarak doldurulup gün saat olarak tarih yer almalıdır.
  • Taşıt teyit numarası gereklidir. Türkiye’deki bir firmadan alınmış olan taşıt teyit numarasının belirtilmiş olduğu izin yazısı gereklidir ve tüm şoförlerin gösterildiği uzun bir listedir. Bu listenin de bulunması gerekir.
  • Fotoğraf olması gerekir. 2 adet 35’e 40 ölçülerinde fon olarak beyaz kullanılan fotoğraflar tercih edilmelidir. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
  • Firmaya gönderilmiş olan imzalı bir davetiye ve varsa yazışma bulunmalıdır.
  • CMR belgeniz ve seyahat sağlık sigortanız da bulunmalıdır.
  • İkametgah ve sabıka kaydı da bulunması gereken evraklardandır. Banka hesap dökümü, ek gelir belgeleri de bildirilmek suretiyle yer almalıdır.
  • SGK tarafından çıkarılacak olan hizmet dökümü ve işe giriş belgesi çıkarılmalıdır. E-devlet’ten de belgeleri kolaylıkla edinebilirsiniz.
  • E tipi sürücü belgesi veya D tipi sürücü belgesine sahip olunmalıdır. 28 Nisan 1997 yılından sonra alınan belgeler olmak zorundadır. Bu belgeleri edindikten sonra başvuru süreciniz başlamaktadır.

İsveç ve İsviçre’de Tır Şoförü Vizesi Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

Başvuru süreçleri genel olarak 15 -20 gün içerisinde gerçekleştirip sonuçlandırılabiliyor. Bu süre zarfında tüm evrakları tamamlayıp vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Yoğunluk durumuna göre süre değişkenlik gösterebilir. Eksik veya yanlış belge teslimi de başvuru süresini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmanız vize başvuru sürecinize olumlu katkı sağlayacaktır. İşveren tarafından işe alım süreci haricinde 15- 20 günlük bir süre zarfında nihai sonuçları elde edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz