Araç Bakımı

Kamyon Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Zayıflayan aküler, zaman içerisinde beklenmeyen anlarda bitebilir. Bu gibi bir durumda aracı yeniden çalışır hale getirmek için gereken çözümlerden biri de akü takviyesi yapmaktır. . Kamyon akü takviyesinin nasıl yapılacağına dair detayları vermeden önce bilinmesi gereken bazı durumlardan bahsedelim:

Araçların akülerinin bitmesi durumunda kullanılabilecek 2 yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri vurdurmak olarak tabir edilen ve binek araçlarda halk arasında sıklıkla kullanılan yöntemdir. Ancak bilinmelidir ki bu teknik otomatik vitesli araçlarda işe yaramaz. Aracı vurdurma işlemi sırasında araç itilerek hareket ettirilir ve 2. viteste ayak debriyajdan aniden çekilir. Bu durum aracın iç aksamlarına da zarar veren bir uygulamadır. Diğer yöntem ise akü takviyesidir ki kamyon sürücülerinin mutlaka bilmesi ve hazırlıklı bulunması önemlidir.

Akü Takviyesi Nedir?

Akü takviyesi araçta akünün bitmesi sonrasında uygulanabilecek bir yöntemdir. Araç aküsü belirli nedenlerden dolayı bitebilmektedir. Klima sistemi ya da farkında olmadan araç farlarının açık unutulması gibi birçok durum buna neden olabilir. Akü takviye işleminde başka bir aracın aküsünden güç alarak kamyonu çalıştırmak mümkündür. Akü takviyesi yaparken bir araçtan diğer araca bağlantı sağlamak için akü takviye kablosu kullanılmaktadır. Bu işlem takviye alınan akünün, aracınızın aküsü gibi davranmasını sağlamaktadır. Ancak bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde her iki araçta da tamir gerektiren sorunlar ortaya çıkabilir.

Kamyonlarda Akü Takviyesi

Kamyon akü takviyesi yapılırken her iki aracın kaputları açılarak ve her iki aracın akü başlarında bulunan plastik koruyucular kaldırılır. Sonrasında akü takviye kablosunun kırmızı maşası takviye alınacak aracın aküsünde bulunan artı (+) kutba, siyah maşası ise eksi (–) kutba bağlanır. Aküsü boş olan arabada ise durum farklıdır. Akü takviye kablosunun kırmızı maşası aynı şekilde artı (+) kutba bağlanırken, siyah maşa aküye yakın aracın kaportasındaki hareket etmeyen metal bir parçaya takılmalıdır.

Akü takviye kablosunun doğru bağlanmasının ardından, aküsü dolu olan araç çalıştırılarak 10 dakika kadar rölantide beklemelidir. Bekleme süresi geçtikten sonra araca hafifçe gaz verilerek devir yükseltilmeli ve boş akülü kamyonda kontak çevrilerek araç çalıştırılmalıdır.

Eğer adımlar doğru izlenirse ve yeterince beklenirse kamyon akü takviyesi sorunsuz bir şekilde ilerleyecek ve aracınız çalışacaktır. Daha sonra önce takviye edilen araçtan, sonrasında ise boş akülü araçtan akü takviye kabloları sırayla çıkarılabilir.

Bunları da beğenebilirsiniz